ABD: Tüketici güveni Kasım’da düştü

ABD: Tüketici güveni Kasım’da düştü
DÜNYA A- | A+   30.11.2021 19.14
Qavun

Conference Board tüketici güven endeksi, Ekim ayındaki 111,6 seviyesine artışın ardından Kasım ayında 109,5’e düştü. Tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmesine dayanan mevcut durum endeksi, 145,5'ten 142,5'e düşerken; Tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan beklenti endeksi 89'dan 87,6'ya düştü.

Diğer alt kalemlere bakacak olursak; istihdam piyasasının gelişmesi tüketici nezdinde beklenmeye devam ediliyor. Buna karşılık, muhtemelen Covid kaynaklı olarak iş piyasasında koşulların daha iyi olmadığı düşünülmekte. Delta belli bir döneme dair belirsizliğe neden olmuştu, şu anda ise yeni varyanta dair endişeler ön plana geçecektir. Enflasyona dair ayrıntıları gösteren beklentilerde artış devam ediyor. Bu kapsamda, 12 aylık enflasyon beklentilerinde %7,1’den %7,6’ya doğru artış görülmekte. Bu durum elbette tüketici nezdinde enflasyonun nasıl yansıma bulduğunu gösteriyor. Diğer taraftan; artan fiyatlara dair endişeler ve Covid belirsizliği nedeniyle önümüzdeki altı ay içinde ev, otomobil ve beyaz eşya satın almayı planlayan tüketicilerin oranı azalmış görünüyor.

Enflasyonun artacağı beklentisi tüketimi öne çekti, ancak hem fiyat baskısının talep aşındırıcı eşiği geçmesi hem de arz sıkıntılarından dolayı yavaşlayan üretim özel tüketimi de aşağı çekecektir. Nitekim, otomobil açısından chip krizi, konut açısından ise fiyatlar belirleyici değişkenler olarak öne çıkmış durumda. Gelir artışı enflasyonu takip etmezse talep ve dolayısıyla ekonomi yavaşlayacak. Takip ederse de firma maliyetleri ve hızlanan taleple enflasyon yükselecek. Artı olarak, enflasyonun daha da artacağına inanıldığı için bu durumun piyasadaki fiyatlama davranışları üzerinden ek etkilerini beklentileri yönetmek açısından değerlendirmek gerek. Fed’in tapering olgusunu hızlandırması beklentisi buradan ileri geliyor. İstihdam verilerinin ayrıntılarından artık enflasyon çıkarımı da yapmak durumundayız. Varyant ise, Covid-19’un yeniden canlanma potansiyeline karşı ekonomik toparlanma konusu açısından ters rüzgar oluşturacak önemli bir risk olarak ortaya çıkmış durumda. 2022’de ekonomik büyümenin korunma zemini konusunda Fed de durumu yakından izleyecektir.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 30.11.2021 19:14
Abd  Tüketici  Güven   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net