Abdullatif Şener; 'Dolar 10’a dayandı, çeyrek altın bin liraya dayandı’

Abdullatif Şener; 'Dolar 10’a dayandı, çeyrek altın bin liraya dayandı’
SİYASET A- | A+   12.11.2021 15.52
Qavun

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Hükümetin bütçe projesine bakıyorsunuz, umut vadetmiyor. Merkez Bankası’na bakıyorum ‘ne yapıyor?’ diye. Yaptıkları açıklamalar gerçekten komik. 4 senede 4 tane Merkez Bankası Başkanı değişiyor. Her gelenle politika değişmiştir. Kabile devleti değil burası. Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan bir ülkeden, bu devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan politikalar uygulamak doğru bir şey değildir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kesin hesabı ve bütçesi üzerindeki görüşmeler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sürüyor.

“KUR ARTIŞI DEMEK ENFLASYON ARTIŞINI DESTEKLEMEK DEMEKTİR”

Komisyon Üyesi ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Dolar 10’a dayandı, çeyrek altın bin liraya dayandı’ diyor, ekonominin geldiği durum bu manşetlerden anlaşılmaktadır. Kur artışı faydalı mıdır, zararlı mıdır? İçinde bulunduğunuz ortama göre değerlendirmek zorundasınız. Ülkede yoksulu yoksullaştıran, zengini daha zenginleştiren bir mekanizmayı canlı tutmak demektir. Kur artışı demek enflasyon artışını desteklemek demektir” dedi.

“KURU YÜZDE 900 ARTIRMIŞSINIZ AMA DIŞ TİCARET AÇIĞI DA CARİ AÇIK DA BİTMEMİŞ”

Şener, şu eleştiriyi yaptı:

“Ülkenin borç ihtiyacını da artıran bir hadisedir. Döviz cinsinden borçları yani dış borçları TL cinsinden kur arttıkça artmaktadır. O halde bunu niye savunacağız? ‘Kur artarsa ihracatımız artar, cari acık azalır, dengeye geliriz.’ Böyle bir politika olmaz. 2008’in ikinci yarısından bugün kadar döviz kuru tam 9 kattan fazla artmıştır. Herhalde hiçbir hükümet döneminde kur yüzde 900 artmamıştır. Peki kur yüzde 900 arttı da cari açığımızı mı azalttı? Hayır. Bakıyorum bütçeye. 2021 sonu itibariyle cari açığımız 21 milyar lira olacak diyor. Kuru yüzde 900 artırmışsınız ama maalesef dış ticaret açığı da cari açık da bitmediği gibi piyasa dengelerine kadar her şeyi bozan bir politika uygulanmış.”

“HEBA EDİLEN 20 YIL”

Şener, “Gelişmiş ekonomiler sizin ekonominizi belirler. Dünya kapitalist sistemi, piramit şeklindedir. Piramidin tepesindekiler ihtiyaca uygun olarak sizi yapılandırmış olur, buna da dikkat etmek lazım. ‘Şu düzelmiş, şu bozulmuş’ önemli değil ki, önümüzü nasıl planlayacağız? AKP’yi sorgularız, neden? 19 senedir iktidardır. Günü birlik sorunlarla uğraşan, boğulan bir iktidar olmaz. Ne olacak bu memleketin hali? Heba edilen 20 yıl” dedi.

“TÜRKİYE NE KADAR UCUZ BİR ÜLKE HALİNE GELDİ BİLİYOR MUSUNUZ”

Kişi başına düşen gelir miktarını eleştiren Şener, “Bir yandan enflasyonla boğuşuyorsun, işsizlikle boğuşuyorsun. Günü birlik çalışan, önünü göremeyen vizyonu ve misyonu olmayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Ekonomik politikaların yeni baştan kurgulanması lazım ama bu hükümet döneminde mümkün değil” dedi.

Şener, “Türkiye ne kadar ucuz bir ülke haline geldi biliyor musunuz? Yabancı sermayenin de kalitesi olur. Yeni büyük yatırımla gelen sektörleri öncelemeniz lazım” uyarısını yaptı.

“KABİLE DEVLETİ DEĞİL BURASI”

Şener, Merkez Bankası politikalarını da şu sözlerle değerlendirdi:

“Hükümetin bütçe projesine bakıyorsunuz, umut vaat etmiyor. Merkez Bankası’na bakıyorum 'ne yapıyor' diye. Yaptıkları açıklamalar gerçekten komik. Böyle politika uygulanmaz ki. 4 senede 4 tane Merkez Banması Başkanı değişiyor. Her gelenle politika değişmiştir. Kabile devleti değil burası. Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan bir ülkeden, bu devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan politikalar uygulamak doğru bir şey değildir. Planda söylenen hiçbir şey doğru çıkmıyor zaten. 25 bin olan kişi başı milli gelir var mı? Yok. 500 milyar ihracat var mı? Yok.”

Kaynak:ankahaber.net

Son Güncelleme: 12.11.2021 15:52
Abdullatif şener  Dolar  Kabile devleti  Ekonomi   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net