Ankara Kedisi, Karakteri, Özellikleri?

Ankara Kedisi, Karakteri, Özellikleri?
HAYVANLAR ALEMİ A- | A+   20.12.2020 16.41
Qavun

Ankara Kedisi, Karakteri, Özellikleri?

Ankara kedisinin kökeni

Ankara kedisi de tüm evcil kediler gibi Afrika yaban kedisinden doğmuştur. Anadolu’nun doğusundaki dağlık bölgelerden gelen kediler zamanla Ankara kedisi ve Van kedisi gibi uzun saçlı kedilere dönüşmüşler ki zaten Ankara kedisi için birçok kaynakta “uzun tüylü kedilerin atası” tanımı kullanılıyor. Irkın belgelendiği ilk tarihse 17. yüzyıl. Ankara kedilerinin ülkemizden çıkıp dünyaya yayılmasınınsa denizcilerin ülkelerine dönerken yanlarında Ankara kedileri götürmeleri sayesinde gerçekleştiği biliniyor.

Ankara kedisi fiziksel özellikleri
Ankara kedisi fiziksel özellikleri denilince şüphesiz ki çoğumuzun gözünün önüne uzun beyaz tüylü bir kedi gelir ancak aslında Ankara kedileri beyazın yanı sıra birçok farklı renkte tüylere sahip olabilir. İpeksi uzun tüyleri beyaz, tekir, lavanta, çikolata hatta siyah renklerde olabilir. Kısacası Ankara kedisi için hemen her renkte tüyleri olabilir

demek yanlış sayılmaz. Ankara kedilerinin kafaları orta büyüklükte kulaklarıysa uzun ve diktir. Gözleri büyük ve yuvarlaktır, bu kedilerin aynı tüyleri gibi gözleriyle ilgili de yanlış bir inanış vardır. Sanılanın aksine Ankara kedilerinin ille de iki gözlerinin farklı renkte olması gerekemez, Ankara kedileri mavi, sarı, yeşil, kehribar rengi gözlere sahip olabilir. İki gözü değişik renkli olan kedilerin genellikle bir gözü mavi diğeriyse sarı ya da yeşildir. Kuyrukları da uzun ve tüylüdür.

 Ankara kedisi karakteri
Ankara kedisi karakterini üç kelimeyle özetlemek gerekirse aktif, iddialı ve çevik diyebiliriz. Bu güzel kedilerin enerjik yapıları, mizah anlayışı, hızlı çalışan zekaları onları herkes için kusursuz bir dost haline getiren kişilik özellikleridir. Ankara kedisi karakteri hele de insanı için büyük bir keyif kaynağıdır çünkü bu akıllı kediler insanlarına gerçekten çok bağlıdırlar, her an yanınızda olacak, sizi takip edecek, size sevgisini cömertçe verecek bir dosttur Ankara kedisi. Çocuklarla da çok iyi anlaşan Ankara kedisi köpek dostu kediler arasında da başı çeker. Yabancılarla ve diğer kedilerle de sıcak ilişkiler kurabilen bu kedilerin karakteri işte tüm bu olumlu yönleri sebebiyle kusursuz olarak tanımlanmayı fazlasıyla hak eder.

Son Güncelleme: 16.10.2021 21:33
Ankara kedisi  Ankara  Ankara kedisi özellikleri  Ankara kedisi karakteri   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler