Avrupa borsaları pozitif seyretti

Avrupa borsaları pozitif seyretti
EKONOMİ A- | A+   17.01.2022 17.37
Qavun

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
  EUR Eurogroup toplantısı    
18:30 CAD Kanada Merkez Bankası (BoC) Genel Görünüm Anketi    
  JPY BoJ Para Politikası Duyurusu    
  JPY BoJ Durum Raporu (Yıllık)    
  JPY Japonya Merkez Bankası (BoJ) Basın Konferansı    

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları pozitif seyretti”

Avrupa borsaları Asya borsalarındaki yükselişi takip etti. Günün ilk yarısında Asya endeksleri içinde Hang Seng negatif ayrışmıştı. Yükselişler şu ana kadar sınırlı kaldı. ABD’deki tatil nedeniyle genel olarak sığ hareketler takip ediliyor. Dolar endeksi hafta açılışı ile birlikte yaşadığı kayıpların bir kısmını toparladı. Bu da varlık fiyatlarına sınırlı da olsa yol gösterdi.

Günün ilk yarısında Çin’de büyüme verisi takip edilmişti. 2021 yılı büyümesi 8,1% ile hükümet hedefi olan 6%’nın oldukça üzerinde açıklanmış, ancak 4. Çeyrek büyümesi soru işaretleri oluşturmuştu. Öte yandan büyüme verisi öncesi Çin Merkez Bankası faiz indirim açıklamasıyla büyümeyi destekleyeceği mesajını vermişti.

“Fed beklentilerinde son durum”

Fed’in yüksek enflasyonla mücadele isteğinin görülmesi ardından bu yıl en az dört faiz artıracağına ilişkin beklentiler artıyor. Ancak beklentiler oldukça çeşitlilik de gösteriyor. 6 -7 faiz artırımı beklentilerinin yanı sıra, faiz artırım başlangıcının 25 değil 50 baz puan olması yönünde çağrılar da söz konusu. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısının bu çeşitliliği azaltarak biraz daha netlik sağlayıp sağlamayacağı takip edilecek.

“ABD bilanço sezonu güçlü başladı”

ABD’de 2021’in son çeyreğine ilişkin bilançolar açıklanmaya devam ediyor. Cuma günü JP Morgan, Citigroup ve Wells Fargo’nun piyasa beklentilerine göre olumlu bilanço açıklamaları ardından bu hafta Bank of America ve Netflix gibi şirketlerin bilançoları takip edilecek.

“Japonya Merkez Bankası kararı izlenecek”

Japonya Merkez Bankası yarın yılın ilk politika kararını açıklayacak. Bankanın varlık alım ve faiz başlıklarında değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak enflasyon ve büyüme projeksiyonlarında yukarı yönlü revizyon gerçekleştirme ihtimali bulunuyor.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 17.01.2022 17:37
Avrupa borsaları  Asya  Kayıplar  Pozitif   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net