Bayramda Beslenme Düzeninizi Bozmayın

Bayramda Beslenme Düzeninizi Bozmayın
YAŞAM A- | A+   09.04.2024 11.34
Qavun

Bayram ve tatil dönemleri genellikle büyük ve lezzetli sofralarda buluşulan dönemlerdir. Bu zamanlarda yemek saatleri değişkenlik göstermekle birlikte yenilen tatlılar veya kurulan sofralarda abartılan beslenme düzeni kilo, yemek sonrası şişkinlik ve rahatsızlık olarak da geri dönebiliyor. Geçtiğimiz bir ay boyunca uzun süreli açlık ve yetersiz su tüketimi sebebiyle metabolizmamızın oldukça yavaşladığını belirten Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Safiye Keskin, bayramı metabolizmamızı hızlandıracak bir fırsat olarak düşünebiliriz diyerek bayram beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

Metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz
Geçtiğimiz bir ay boyunca uzun süreli açlık ve yetersiz su tüketimi sebebiyle metabolizmamız oldukça yavaşladı. Bayramı metabolizmamızı hızlandıracak bir fırsat olarak düşünebiliriz. Beslenmeye mutlaka kademeli olarak başlamalısınız:

  • Günlük 3 ana öğün ve 
  • 2-3 ara öğün planlaması yapabilirsiniz.
  • Her öğünde; protein, karbonhidrat, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren çeşitli yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bu vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılamaya yardımcı olacaktır.  
  • Güne mutlaka peynir, yumurta, domates, salatalık, yeşillikler ve tam tahıllı ekmekten oluşan hafif bir kahvaltıyla başlamalısınız. Bu diğer öğünlere daha fazla aç girmenizi önleyecek ve tatlı tüketiminizi sınırlandıracaktır. 

Günlük 2,5-3 litre su içmelisiniz
Ramazan boyunca oluşan su ve mineral kayıplarını telafi etmek amacıyla günlük 2,5-3 litre su tüketimi çok önemli. Çay, kahve, meşrubatlardansa; soda, ayran, bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz
Tatlı konusunda kendinizi tutamıyorsanız eğer hakkınızı meyveli, sütlü tatlılardan yana kullanmaya özen göstermelisiniz. Şerbetli tatlılarla mesafenizi korumanızda fayda var.

Haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz
Bayramda pişirme yöntemleri çok önemli. Kızartmalardansa ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Misafirlikte yapılan ikramların hepsini yiyebilirsiniz ama elbette tadımlık. Kendinize özel bir tabak oluşturmanız, porsiyon kontrolünüzde size yardımcı olacaktır. 

Yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz
Tatil döneminde dahi düzenli fiziksel aktivitenizi ihmal etmemelisiniz. Yürüyüş veya ailece spor yapabileceğiniz aktiviteler hem sindiriminizi destekler hem de enerjinizi yüksek tutmaya yardımcı olur.

Son Güncelleme: 09.04.2024 11:34
Safiye keskin  Diyet  Bayram  Bayramda beslenme  Beslenme düzeni   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler