Beyaz Saray’dan Biden-Erdoğan görüşmesi ile ilgili açıklama

Beyaz Saray’dan Biden-Erdoğan görüşmesi ile ilgili açıklama
DÜNYA A- | A+   31.10.2021 15.48
Qavun

Beyaz Saray, Biden-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama yaptı. Buna göre Biden görüşmede ‘güçlü demokratik kurumların önemini’ vurguladı; ABD’nin S-400’lere dair endişelerini ‘not etti’.

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın Roma’daki görüşmesi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Beyaz Saray, “Biden savunma ortaklığını ve Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak önemini teyit etti ancak Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri almasına dair ABD’nin endişelerini de not etti. Biden aynı zamanda, güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya göre Biden görüşmede, ‘yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve görüş anlaşmazlıklarını verimli bir şekilde yönetme’ arzusunun altını çizdi.

Biden’ın, Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna 20 yıla yaklaşan katkılarını takdir ettiği belitildi. Liderlerin Suriye’deki siyasi süreci, Afganlar insani yardımı, Libya’daki seçimleri, Doğu Akdeniz’deki durumu ve Güney Kafkasya’daki diplomatik çabaları ele aldığı belirtildi.

Son Güncelleme: 31.10.2021 15:48
Beyaz saray  Biden  Erdoğan  Roma   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net