Binali Yıldırım, Bursa'daki tramvay hattı açılışına katıldı

Binali Yıldırım, Bursa'daki tramvay hattı açılışına katıldı
GÜNDEM A- | A+   02.07.2022 20.00
Qavun

Bursa Kent Meydanı-Terminal Tramvay Hattı’nda yolculu seferler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kenti demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda yaklaşık 1 milyar liralık yatırımla kente kazandırdığı Kent Meydanı-Terminal tramvay hattı (T2) toplam 9 bin 445 metre uzunluğa ve 11 istasyona sahip. T2 hattı bir hafta boyunca Bursalıları ücretsiz taşıyacak. 

Test sürüşlerinin mayıs ayı sonunda başladığı T2 hattı, T1 hattı ile entegre edilip Heykel–Terminal arası raylarla birbirine bağlandı. İstasyon isimleri Kent Meydanı, Genç Osman, Beşyol, Fatih-Altınova, Bölge Adliye-Müftülük, Otokop-Orman Bölge, BUTTİM, Panayır, Yeniceabat, Meslek Yüksek Okulu ve Terminal olarak belirlenen hatla beraber, Heykel’den tramvaya binecek Bursalılar kesintisiz şekilde Terminal’e ulaşma imkanına kavuştu. 47 kilometre olan Bursa’daki raylı sistem hattı böylelikle 56,5 kilometreye çıktı.

T2 hattının hizmete açılması için düzenlenen törene katılmak için Bursa’ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Başbakan Binali Yıldırım, Otokop-Orman Bölge istasyonundan bindiği tramvayda vatman koltuğuna geçti. Kent Meydanı’na kadar tramvayı süren Binali Yıldırım’ın yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, Bursa Milletvekilleri ve çok sayıda Bursalı da törene katıldı.

Kent Meydanı-Terminal arasında hizmet verecek olan hattın toplam uzunluğunun 9 bin 445 metre ve 11 istasyona sahip olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Raylı sistemimiz 46 buçuk kilometreden 56 kilometreye çıkmış oldu. Devam eden Emek-Şehir Hastanesi ve akabinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelerine mazhar olacak yeni hatla beraber 70 kilometreyi bulmuş olacak. T2 hattının T1 hattıyla entegrasyonu sayesinde de şehir merkezi ile Terminali raylarla birbirine bağlamış oluyoruz. Adliye, müftülük, emniyet ve belediyenin şantiye binaları, GUHEM, TÜYAP Fuar Merkezi, Bilim Teknoloji Merkezi, BUTTİM ve çeşitli alışveriş merkezlerinin güzergâh üstünde olduğunu bilmeliyiz” dedi.

Mayıs ayında söz verdikleri gibi test sürüşlerini başlattıklarını hatırlatan Başkan Aktaş, “Temmuz ayında seferleri başlatacağız demiştik. Çok şükür verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Elbette Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Bursa’ya bekliyorduk. Birçok yatırımlar açılacaktı. İnşallah en kısa zamanda kendilerini şehrimizde ağırlayacağız. Ancak Türkiye’de ulaşım deyince akla ilk gelen isim olan eski Ulaştırma Bakanımız ve eski Başbakanımız Binali Yıldırım’ı ağırlamanın ve onunla başlangıcı yapmanın mutluluğunu da yaşıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarına devam ediyor. Bursa’da günlük 1 milyon civarında biniş olan BURULAŞ şirketimiz var. Bu rakamları arttıracak olan T2 hattının hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Şehrimize ve Bursalılara hayırlı olsun” diye konuştu.

Eski Başbakan Yıldırım, ulaşımda yeni imkanlar sağlayacak ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak olan şehir merkezi ile Terminal arasındaki tramvay hattının hayırlı olmasını diledi. Devam eden projelerle birlikte raylı sistemin 65 kilometreye ulaşılacağını anlatan Binali Yıldırım, “Başlangıçta yeni hat 30 bin Bursalıya her gün hizmet edecek.  Bu sayı günden güne artarak 50 bini bulacak. Bursa’da raylı sistemi kullanan hemşerilerimizin sayısı 350 bine ulaşmış olacak. 350 bin kişi sadece yollarda özel araçlarla ve otobüslerle gitmeye kalksa trafikle ilgili sıkıntıları olan şehrin trafiği içinden çıkılmaz bir hale gelir. Bir yandan yeni raylı sistemleri hayata geçirirken diğer yandan demir yollarımızı ayağa kaldırdık. Son 20 sene içerisinde ‘demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan’ dizelerini gerçeğe dönüştürdük” şeklinde konuştu.

T2 hattında kullanılan tramvay dahil her malzemenin yerli ve milli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bursa üreten, ihracat yapan, vatandaşa aş ve iş sağlayan, devlete yüksek vergi veren, tarihe ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu yüzden Türk Dünyası Devletleri Teşkilatı olarak Bursa’yı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan ettik. Önümüzdeki aylarda İznik’te Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapacağız. 1 milyar TL’nin üzerinde bir maliyetle Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a, projenin başlangıcında yer alan önceki dönem belediye başkanı Recep Altepe’ye ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu arada adettir. Açılışta bir müjde verilir. Bursalılar bu hatta bir hafta boyunca ücretsiz yolculuk yapacak. Allah, sağlık, huzur ve emniyetle seyahat etmeyi nasip etsin. Hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, Bursa büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesinin kesilmesiyle T2 Hattı, seferlerine başladı.

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 02.07.2022 20:00
Binali yıldırım  Bursa  Tramvay hattı  Açılış   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net