Bornova’da engelliler günü için farkındalık maçı

Bornova’da engelliler günü için farkındalık maçı
YAŞAM A- | A+   03.12.2022 10.24
Qavun

Karşılaşma, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi’nde mücadele eden ve kadrosunda Bornova Belediyesi çalışanlarının da yer aldığı İzmir Bornova Barışgücü Spor Kulübü sporcuları ile Bornova Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Basketbol Takımı oyuncuları arasında gerçekleşti.

Maç öncesinde Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer ve Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Can da tekerlekli sandalye kullanıp, atış yaparak farkındalık yarattı.

Maç 29-29 eşitlikle sona ererken, ilk kez tekerlekli sandalye üzerinde basketbol oynayan liseli öğrenciler, “Engelli insanları anlama adına çok güzel bir etkinlik oldu. Burada yaşadığımız deneyimle onların ne şartlarda yaşama tutunduklarını ve zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini gördük.” ifadelerini kullandı.

ÇÖYDER(Çağdaş Özürlüler Yaşam Derneği) ve Barışgücü Spor Kulübü Derneği Başkanı Vedat Başer, organizasyonda emeği geçen ve duyarlılık göstererek salonu dolduran herkese teşekkür ederek, asıl engelin bedenlerde değil, zihinlerde olduğunu belirtti.

Bu tip etkinliklerin engelli sorunlarının tartışılacağı ve çözüm önerilerinin ortaya konacağı etkinlikler olduğunun altını çizen Başer, “Ülkemizde engelliler eğitimden istihdama, spordan sağlığa pek çok alanda sorun yaşıyor. Dileğimiz bunların en kısa sürede çözülmesi.” dedi.

Diğer yandan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Bornova’da bulunan Özel Erke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören çocuklarla da çit boyama etkinliği yapıldı. Bornova Belediyesi’nin parklara yaptığı güvercin evlerinin dışı için hazırlanan çitler çocukların belirlediği renklerle yine onlar tarafından boyandı.

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 03.12.2022 10:24
Bornova  Mustafa i̇duğ  Engelliler günü   
Qavun

YORUMLAR

booked.net