Büyükkılıç: 'Kayseri inanç turizmi açısından çok önemli bir şehir'

Büyükkılıç: 'Kayseri inanç turizmi açısından çok önemli bir şehir'
BELEDİYE HABERLERİ A- | A+   26.01.2023 12.14
Qavun

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ‘İnançlar Toprağı Kayseri’ isimli proje ile ödüle layık görüldüklerini belirterek, “Kayseri inanç turizmi açısından hakikaten çok önemli ve anlamlı bir şehir” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği, uluslararası kuruluşların ve merkezi yönetimin öne çıkardığı konularda belediyeler düzeyinde farkındalığı artırmak amacıyla yarışmalar tertip etti. Bu çerçevede, “Şehirlerde İnanç Turizminin Desteklenmesi Fikir ve Proje Yarışması” düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi, İl Belediyesi, Büyükşehir İlçe Belediyesi, İlçe Belediyesi ve Belde Belediyesi olmak üzere yarışmaya 78 belediye, 84 proje sayısı ile başvurdu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ‘İnançlar Toprağı Kayseri’ isimli projesi ile yarışmaya katıldı. Proje, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kadim şehir Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinin Güzelöz köyünde doğan ve Hristiyanlık inancının çekicilik özelliğine sahip bir değeri olan Aziz George’u tanıtarak Kayseri’de inanç turizminin canlanmasını sağlayacak olan proje olarak ödüle layık görüldü.

Yarışmaya katılan 11 Büyükşehir Belediyesi’nin 12 projesi arasında ödüle layık görülen Büyükşehir Belediyesi İnançlar Toprağı Kayseri projesi ile Yeşilhisar’ın Güzelöz köyüne yabancı turistleri çekerek onlara manevi bir iklim yaşatmayı, şehirdeki inanç turizmiyle ilgili değerini ve kültürel zenginlikleri tanıtmayı, yoğun bir kış turizmine sahip olan Kayseri’nin turizm potansiyelini bütün yıla yayarak özelde bölge ve genelde ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Ankara’da gerçekleşen Şehirlerde İnanç Turizminin Desteklenmesi Fikir ve Proje Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı.

Ödülü, jüri üyesi de olan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe’nin elinden alan Başkan Büyükkılıç, törende yaptığı konuşmada, yarışmadan dolayı Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’i tebrik ederek, “Hepimizin dünyasını ilgilendiren bir alanda yapılan çalışmadan dolayı Belediyeler Birliği’mizin değerli başkanını ve ekibini tebrik ediyorum. Yapılacak çalışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunun altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu zenginlikleri Anadolu’da yaşayan bir şehiriz. Bu zenginliklerin getirdiği elbette ki eserlerin de söz konusu olması bizlerin de her inanç alanına saygı duyma mantığı içerisinde bu çalışmaları hayata geçirmesi önem arz etmekte. Örneğin, bir Meryem Ana Kilisesi dediğimiz zaman tabi ki bizim için önemli, restorasyonu yapıldı, güzel bir fonksiyon kazandırıldı. Şuanda yavrularımız içerisinde kitap okuyor, kütüphane olarak hizmet veriliyor. Aziz George diye bilinen bir inanç eri zamanının, şuanda Latin Amerika’dan gelip, İngiltere’den gelip Yeşilhisar’ımızın o bölgesindeki kilise, kendilerine göre hacı oldukları Kapadokya bölgesinde önem arz ediyor, Kayseri sınırları içerisinde bulunuyor. Bütün bu zenginlikleri taşıyan şehrimizi elbette ki inanç turizminden alı koymak lüksümüz değil, aksine sahiplenmek gibi bir duygumuz söz konusu. Mimar Sinan’ın şehri, Seyyid Burhaneddin Hazretlerinin şehri, Hunat Hatun’un şehri tabi ki Gevher Nesibe Sultan’ın şehri, Mehmet Melikgazi Hazretlerinin şehri saymakla bitmez. Ülkemizin taşı toprağı manevi yönden zenginlik arz eder. Onları korumak kollamakta yerel yöneticiler olarak bizlere yakışır diye belirtiyorum. Böyle bir çalışmadan dolayı tekrar tebriklerimi, saygılarımı sunuyorum.”

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise manevi mirasçıları ile birlikte şehirlerin ruhu olduğunu ve bunların daha yaşanabilir hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 26.01.2023 12:14
Kayseri  Büyükşehir    İnanç turizmi   
Qavun

YORUMLAR

booked.net