CHP'li Akın: Garanti ek ödeneği 120 bin asgari ücretlinin 1 yıllık maaşına denk geliyor

CHP'li Akın: Garanti ek ödeneği 120 bin asgari ücretlinin 1 yıllık maaşına denk geliyor
SİYASET A- | A+   23.06.2022 11.10
Qavun

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada iktidarın uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle 2022 yılı bütçesinin 6 ay içerisinde iflas ettiğini dile getirdi. CHP’li Akın, TBMM’ye sunulan ek bütçede iktidarın tek kuruş çıkmadığını söylediği yap-işlet-devret projeleri için garantilere milyarlarca lira tutarında ek ödenek ayrıldı.

CHP’li Akın, şunları söyledi.

Garantilere 6,15 milyar lira ek ödeme: 

"Saray iktidarının TBMM’ye sunduğu 2022 yılı ek bütçesinde hâlihazırda milyarlarca lira tutarında ödenek ayrılan trafik garanti ve katkı payı ödemelerine milyarlarca lira tutarında ek ödenek ayrıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesinde yer alan trafik garanti ve katkı payı ödeneği toplamda 6 milyar 150 milyon TL tutarında artırıldı. Başka bir deyişle garanti ödemelerine 2022 yılı boyunca 6,15 milyar TL tutarında ek ödeme daha yapılacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) bütçesinde YİD modeliyle yapılan 6 farklı köprü ve otoyollar için 2022 yılı bütçesinde 20 milyar 378 milyon lira tutarında ödenek ayrılmıştı. İktidarın sunduğu ek bütçeye göre Karayolları Genel Müdürlüğü’nün garanti ödeneğine 5 milyar 600 milyon lira tutarında ek bütçe verilecek. Buna göre yaklaşık yüzde 28 oranındaki artışla Karayolları Genel Müdürlüğü’nün garantiler için ayrılan bütçesi 25 milyar 978 milyon liraya çıkacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesinden karşılanan Avrasya Tüneli katkı ödemesi ödeneği de ek bütçeyle artırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2022 bütçesinde Avrasya Tüneli için 540 milyon lira tutarında garanti ödeneği ayrılmıştı. İktidarın TBMM’ye sunduğu ek bütçeye göre Avrasya Tüneli katkı ödemesine 550 milyon lira tutarında ek ödenek ayrıldı. Buna göre Avrasya Tüneli’nin garanti ödeneği yüzde 102 oranında artarak 1 milyar 90 milyon liraya yükseldi. 

İktidarın devletin kasasından tek kuruş çıkmadığını savunduğu garanti ödemeleri ek bütçede yer alan ek ödeneğin toplam tutarı 10 binlerce asgari ücretlinin bir yıllık maaşı karşılanabiliyor. Buna göre garantilere ayrılan 6,15 milyar lira tutarındaki ek ödenek; 120 bin 500 asgari ücretlinin bir yıllık maaş tutarına denk geliyor."

‘Garantiler derhal tl’ye çevrilmeli’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, kimsenin geçmediği köprü ve otoyollara 2022 yılında ödenecek garanti tutarının ek bütçeyle 20 milyar 918 milyon liradan 27 milyar 68 milyon liraya çıkacağını belirtti. CHP’li Akın, şunları ifade etti:

“İktidarın yanlış politikaları nedeniyle otoyol, tünel ve köprüler için verilen fahiş garantiler her geçen gün artıyor. 2022 yılının tamamı için yaklaşık 21 milyar lira olarak belirlenen garanti ödeneğine ek bütçeyle 6,15 milyar lira ek ödenek verilecek. Yalnızca otoyol, tünel ve köprülere verilen garanti tutarı böylece 27 milyar liraya çıktı. Kamu bütçesinde kara deliğe dönen garanti ödemeleri derhal Türk Lirası’na çevrilmelidir.”

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 23.06.2022 11:10
Ahmet akın  Döviz  Türk lirası  Asgari ücret   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net