CHP'li Deniz'den kanun teklifine tepki

CHP'li Deniz'den kanun teklifine tepki
SİYASET A- | A+   23.06.2022 09.59
Qavun

RİZE - 23.06.2022 - HİBYA - CHP Rize il yönetimi 15 Temmuz Cumhuriyet Meydanında yeni çay yasasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına İYİ Parti, Saadet Partisi ve Doğru Parti destek verdi.

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz yaptığı konuşmada Çaykur'u yok sayan bir çay kanununa asla destek vermeyeceklerini dile getirdi. Deniz, şu ifadelere yer verdi:

“Yaklaşık 2 yıldır çay kanunun çıkması için mücadele ediyoruz. Çay kanunun çıkması için mücadele ederken hep bir sözcüğü kullandık. Çay üreticisini koruyacak çay kanunu Çaykur’u yok saymayacak çay kanunu, çay tarımını sürekli kılacak çay kanunu. Bugün yapmış olduğumuz tanımın ne kadar doğru olduğunu ve ısrarla bastırarak yani çay üreticisini koruyacak çay kanunu dememizin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gördük.  Açıklamalarımızda çayda taban fiyat uygulamasını getirmeyen, çay üreticisini korumayan, üreticiyi özel sektöre mahkum eden, Çaykur’u varlık fonundan çıkarmayan, Çaykur'u yok sayan bir çay kanununa asla destek vermeyeceğimizi sürekli olarak bildirdik. Bugün AK Parti tarafından konuyla ilgili tarafların tüm görüşlerini alınarak meclise sunulduğunu söylediği çay kanunu ile ilgili görüşlerimizi açıklamak ve bunun bir kanun değil Çaykur’un ve çay üreticisinin ölüm fermanı olduğunu açıklamak için bir araya geldik. AK Parti tarafından Meclis'e sunulan çay kanun teklifi yaş çayda taban fiyat uygulamasını zorunlu kılmayan, üreticiyi özel sektöre mahkum eden, Çaykur’u ve çay tarımını yok edecek olan bir kanun teklifidir."

Çay sektörünün ve çay üreticisinin hiç bir sorununu çözmeyecek aksine süreç içinde çay tarımını yok edecek bir kanun teklifi olduğunu savunan CHP'li Deniz konuşmasına şöyle devam etti:

"Sonuç olarak bu yasa  yaş çayda taban fiyat uygulamasını getirmeyen, çay üreticisini 3-5 sermaye sahibine mahkum edecek, üreticiyi korumayacak, sözleşmeli tarım ile üreticiyi daha çok sömürecek ve yeni tür reji sistemini getirecek , Çaykur'u tasfiye edecek, çay sektörünün, çay üreticisinin hiç bir sorununu çözmeyecek ve aksine süreç içinde çay tarımını yok edecek bir kanun teklifidir. Bu kanun teklifi iktidardan gidecek olan AK Parti'nin gider ayak Türk tarımına attığı kazığı çay tarımına atacağı son kazıktır. Bu kanun teklifi iktidardan giden AK Parti'nin çay sektörünü kendi yandaşlarına devretme amacını gütmektedir. Bu çay kanununa karşı mücadele etmek vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmek bizlerin vatandaşlarımıza karşı kendi geleceğimize karşı en önemli sorumluluğumuzdur."

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 23.06.2022 09:59
Chp  Saltuk deniz  Rize  İnternet yasası   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net