Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile ortak basın toplantısı düzenledi
DÜNYA A- | A+   23.11.2022 20.13
Qavun

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır  başları şöyle:

"Kıymetli heyet üyeleri, saygı değer basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Küba'dan Türkiye'ye devlet başkanı düzeyindeki son ziyaret devrim lideri Fidel Castro tarafından belediye başkanlığım döneminde İstanbul'da düzenlenen Habitat vesilesiyle 1996 yılında gerçekleşmişti. 2016 senesinde Küba'ya Türkiye'den Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyareti yapmıştım.

Sayın Devlet Başkanı'nın ziyareti, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin tesisinin 70. yıldönümüne denk gelmesi bakımından ayrı önem taşıyor. Sayın Devlet Başkanı ve heyetine bir kez de sizlerin huzurunda hoşgeldiniz diyorum. Ağustos ayında Makanzaz'da meydana gelen patlamalarda ve eylül ayında kasırgada hayatını kaybedenler için taziyelerimi tekrar iletiyorum.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerimiz dış politikamızın temel sütununu oluşturuyor. Küba ile işbirliği ve dayanışmamızı artırmayı özellikle önemsiyorum. Küba'dan ülkemize yönelik üst düzey ziyaretlerin artmasından özellikle memnuniyet duyuyorum.

Devlet Başkanı ile görüşmelerimizde Türkiye-Küba ilişkilerini tüm cepheleriyle ele aldık. İşbirliğimizi kuvvetlendirmek yönünde güçlü iradeye sahip olmamızı görmek bizleri ayrıca memnun etti. Küba'ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisi aşikardır. Değerli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik. Enerji, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sağlık ve çevre gibi alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik.

Yaptırım zorluklarına rağmen firmalarımızın Küba'ya ilgisinin arttığını görüyoruz. Sayın Devlet Başkanı'nın İstanbul'da iş dünyamızla yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum. İstanbul ve Havana arasında haftada üç sefer düzenleyen THY, sosyal ve kültürel ilişkilerimize katkı yapıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Türk şirketlerinin Küba'daki yatırımları daha da artacaktır.

TİKA'nın Küba'da tarımsal kalkınma alanında sağladığı teknik desteği sürdüreceğiz. Koronavirüse karşı kendi yerli aşılarını geliştirmiş sayılı ülkeler arasındayız. Bundan sonraki süreçte ortak aşı yatırımlarına girmeyi ikili görüşmemizde ele aldık. Bu alanda işbirliğimizi çok daha ileri seviyelere taşıyacağız.

Küba'nın Afrika başta olmak üzere gönderdiği tıbbi ekipler adeta can simidi olmuştur. Türkiye de Afrika'da aynı anlayışla asırlar boyunca sömürülen insanlara yardımcı olmak üzere yoğun çaba sarf ediyor. Sayın Devlet Başkanı ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ediyor, dost Küba halkına şahsım ve milletim adına selamlarımı iletiyorum.

Bu gün aldığımız kararların, imzalanan anlaşmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in konuşmasından bazı satır başları ise şöyle:

"Size, Türk makamları ve Türk halkına cana yakın sıcak karşılama için çok teşekkür ediyoruz. Türk halkının değerlerini, zengin tarihi ve kültürünü her zaman değerli gördük. Bizler için burada bulunmak bir onurdur. Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz. Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 70. yılına denk gelmesi açısından bu ziyaretimiz önem taşıyor.

Sayın Erdoğan'la ikili görüşmemizde, heyetler arasında görüşmelerimizde meyve veren bir çalışma gerçekleştirdik, ortak kararlılığımızı gördük. Mevcut fırsatları değerlendirmek, ticareti güçlendirmek konusunda mutabakata vardık. İyi bir tempo oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Bizler için burada bulunmak bir onurdur. Sayın Erdoğan ile  ikili görüşmelerimizde ve heyetler arası görüşmede çok meyve veren bir çalışma gerçekleştirdik. Her iki ülke arasında geliştirme konusunda ortak kararlılığımızı gördük. Gelişimi dışişleri bakanlıkalrımız üzerinden sağlamak adına karara vardık. 

Ticari ilişkilerimizi iki ülke arasındaki ilişkileri çeşitlendirme konusunda mutabık kaldık. Yenilenebilir enerji, turizm, eğitim alanlarında çalışmaya devam edeceğimizin taahutunu sunduk. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a TİKA'nın sağladığı destekler konusunda yine şükranlarımızı iletmek istiyorum. Haklarımızın faydası için çalışmalar yapılacabileceği konusunda hemfiririz. Bizim buradan ok güzel anılarımız var. Bütün misafirperverliğimizde sizi tekrar Küba'ya bekliyoruz. Çok teşekkürler."

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 23.11.2022 20:13
Cumhurbaşkanı  Erdoğan  Küba  Miguel diaz-canel   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

--------------------------------------------------------

MAKALELER

Türk Kara Ordusu Ne Zaman Kuruldu - Hüseyin Nihal Atsız

---------------------------------------------------------