Enver Yılmaz’dan Kritik Açıklamalar! İtirazlarımız 4 İlçede Kabul Edildi!

Enver Yılmaz’dan Kritik Açıklamalar! İtirazlarımız 4 İlçede Kabul Edildi!
SİYASET A- | A+   03.04.2024 14.38
Qavun

İyi Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, yapılan itirazlar ve sürecin detayları hakkında basın mensuplarına önemli bilgiler verdi.

İyi Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, yapılan itirazlar ve sürecin detayları hakkında basın mensuplarına önemli bilgiler verdi. Yılmaz'ın açıklamalarına göre, itirazların görüşülmesi için belirlenen saatlerde, partisi ve avukatlarıyla birlikte hazır bulunduklarını belirtti. Yapılan itirazların bazı ilçelerde kabul edildiğini, ancak bazılarında ise belirsizliklerin olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Ünye’deki seçim takvimi sürecinin yerinde incelenmesi ve arkadaşlarımızla birlikte olaya müdahale etmek amacıyla buradayız. Şu an itibarıyla itirazlarımızın dört ilçede kabul edildiğini gördüm. Şu an Mesudiye ve Aybastı yeniden sayıma geçti. Çatalpınar'da, hakimin evet demesine rağmen üyelerin itirazıyla tereddütlü bir durum oluştu. Bugün Ulubey ilçesinde de yapmış olduğumuz itirazla iptal edilen oyların yeniden sayılma süreci bitti. Biz, itirazımızı farklı bir şekilde büyüterek İl Seçim Kurulu'nda taleplerimizi genişleteceğiz. Dün ulusal basına da yansıdık. Türkiye'de yankı bulduk. Yaklaşık 550 bin geçerli oyun olduğu bir seçim bölgesinde 93 bin geçersiz oy olamaz arkadaşlar,” dedi.

Kollektif Bir Kötülük Var

“Seçim sürecinde yaşanan aksaklıklar ve hukuksuzluklar karşısında mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Yılmaz, “Kollektif bir kötülük var. Bu kollektif kötülüğe karşı bütün hemşehrilerimiz, başta Ünyeli kardeşlerimiz olmak üzere, seçimin sonucunun değişip değişmemesi önemli değil. Ben, yüzde yüz değişeceğine inanıyorum. Çünkü kademeli yükselen bir trendle birlikte bir itiraz takvimimiz var. Önce ilçe seçim kurullarında sayım için mücadele edeceğiz. Olmazsa, YSK’ya kadar süreci taşıyacağız. İYİ Partimizin Değerli Genel Başkanı Meral Hanım, Genel Başkan Yardımcılarımız, tüm hukukçularımız, Türkiye'deki neredeyse bütün barolar bizimle beraber. Biz de yaklaşık üç gündür, üç saat uykuyla durarak, otuza yakın avukat arkadaşımızla birlikte bütün hukuki süreçleri tamamladık,” diye konuştu.

Saat 14.15’te Sandık Neden Açılır?

Yılmaz, mevcut belediye yönetiminin meşruiyetinin sorgulanması gerektiğini ve yapılan operasyonların ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Fakat takdir edersiniz ki, ıslak imzalı tutanak alamıyorsunuz. Vermiyorlar. Ben şimdi soruyorum; Ünye'nin hemen yakınında, yüz metre uzakta olan bir okulun çuvalları, Ünye Adliyesi'ne yüz metre uzaklıktaki çuvallar, gecenin dördünde neden gelir? İstanbul seçimleri saat 11'de sonuçlandı. Ordu'nun tamamında, Altınordu ilçesinde, sabah 5'e kadar yanlarında kolluk kuvveti, güvenlik gücü olmadığı halde çuvalları, sandıkları sürükleyerek getirenleri kayıtlı. Burada çok organize bir teşebbüs var. Niyet belli. Saat 14.15'te sandık neden açılır? Neden kapatılır? Tutanaklı. Saat 16'dan sonra açılması gereken sandıklar neden erken açılmış? Neden? Özellikle iftar saati, organize bir tarihmiş gibi kabul edildi. İftar saatiyle birlikte bütün sandık kurulları dağıtıldı. Dikkat ettiyseniz, ulusal TV'lerde de saat 19.00 ve 23.00 arasında hiçbir veri girişi yapılmadı. Biz ıslak imzalı tutanakları alamadık. Muhatap bulamadık. Fakat o sırada, sandıklarla organize şekilde işi olanların operasyon yaptığını gördüm. Bir de, az önce de bahsettim, Türkiye genelinde yüzde 2 geçersiz oy var. Ordu il genelinde şu an itibarıyla yüzde altı,” dedi. 

Geçersiz Oyların Tek Bir Özelliği Var: Hepsinde İyi Parti İşaretli

"Geçersiz oyların çift mühür sebebiyle geçersiz olan oyların ortak bir özelliği var: Hepsinde İyi Parti mühürlenmiş. İYİ Parti ikinci sırada vatandaşımız oyunu vermiş, birisi çuvalı sandığı İYİ Parti'nin gözüktüğü yere, neresi uygunsa, bir tane daha mühür basmış. Bastığı zaman zaten iktidar olmuş. Doksan üç bin geçersiz oy olur mu? Seçmenin beşte birinin oy verdiği memlekette doksan üç bin geçersiz oy var. Arkadaşlar, Akkuş'ta 15 bin seçmen var, 5 bin geçersiz oy," şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 03.04.2024 14:38
Enver yılmaz  İyi̇ parti  Ordu   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler