Fazla kilolarınıza sağlık durumunuza uygun şekilde veda edin

Fazla kilolarınıza sağlık durumunuza uygun şekilde veda edin
SAĞLIK A- | A+   16.02.2022 17.45
Qavun

Bireyin vücut ağırlığı midenin büyüklüğü açısından büyük fark oluşturmadığını söyleyen Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroentereloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, şu açıklamalarda bulundu;

“İnsan midesi çok esnek bir organ olup, yapısı gereği genişleme kabiliyetine sahiptir. Az ve açlık düzeyinde beslenildiğinde de mide zaten genişleyemez ve normal büyüklükte kalır, ancak daha sonraları oluşan mide tembelliği nedeni ile de küçülür. Ancak anatomik olarak, mide büyüklüğü değişmez. Sıklıkla kilo alma nedeni, mideyi tıka basa doldurduktan sonra meydana gelen mide genişlemesidir. Fazla yediğimizde, kaslar da zamanla gevşeyerek, midenin genişlemesine ve iç hacminin artmasına neden oluyor. Mide duvarları yeterince gerildiğinde, beynimize uyarı gidiyor ve az yemesi hormonal yolla sağlanıyor. Midemizi sürekli ve düzenli olarak fazla yiyerek gerdiğimizde, mideden beyne giden tokluk sinyalleri bozuluyor. Kişi fazla yer ve mide kapasitesi artarak obezite hastalığı oluşur. O nedenle az ve sık yemek, midenin büyümesine engel olur”

ZOR DİYETLER YERİNE BESLENME ŞEKLİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Kilo verirken zorlayıcı diyetler yerine, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek daha kalıcı bir çözüm olacağını belirten Göral, şunları söyledi;

“Acıktığınızda ve yemek saatlerinizde yemek yemelisiniz. Kişi kendini aç bıraktığında ya da aşırı yemek tükettiğinde vücut ani şeker düşmeleri yaşıyor. Bu durum ile çok sık karşılaşırsa, kan şeker ve insülin düzeyini ölçmek gerekir. Böyle durumlarda, şekeri ve kalorisi yüksek gıdalar yerine az miktarda meyve ya da suyu, peynir, yoğurt, süt ile geçiştirmeliyiz. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi, şeker, yağ oranı yüksek kalorili gıdaları ve içecekleri aşırı tüketmek doğru değildir.”

AMELİYAT SON ÇARE

Obezite tedavisinde yapılan mide küçültme ameliyatlarına değinen Göral, sözlerini şöyle tamamladı;

Obezite tedavisinde ilk planda hemen ameliyat seçeneği kullanılmamalı, ameliyat son çare olmalı. Ameliyat öncesi iyi bir diyet, düzenli ve her gün 45 ila 60 dak yürüyüş yapılmalı. Sleeve gastrektomi yani mide küçültme ameliyatlarında ameliyat sonrası hayati önem taşıyor. Bazı vakalarda, ameliyattan sonra çok yemeğe veya dikkat eksikliğine bağlı olarak midede büyüme olabiliyor. Ameliyat sonrası hekim kontrolünde, bilinçli ve dikkatli beslenmek gerekiyor.

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 16.02.2022 17:45
Fazla kilo  Obezite  Kanser  Kanser riski   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler