Fed Başkanı Powell: 75 baz puanlık artış masada değil

Fed Başkanı Powell: 75 baz puanlık artış masada değil
EKONOMİ A- | A+   13.05.2022 18.32
Qavun

Fed tarafından geçtiğimiz hafta yapılan faiz kararı ardından ABD tarafında gözler bu haftaki enflasyon verisine odaklandı. ABD enflasyonu %8,50'den %8,30'a geriledi. Enerji tarafındaki bazı kalemlerin gerilemesi ve 2. el oto fiyatlarındaki azalış, ABD enflasyonunu geri çekti. Geçtiğimiz günlerde Fed Başkanı Powell 75 baz puanın masada olmadığını söylese de aynı açıklamada Fed'in olumlu durumlarda sıkılaşmayı azaltacağını, olumsuz durumlarda ise araçlarını agresif sıkılaşma için kullanacağını belirtti. Her ne kadar bu ay enflasyon gerilese de ABD tarafındaki en önemli sorun hiç şüphesiz enflasyon olarak görülüyor. Özellikle Rusya - Ukrayna krizinin ABD enflasyonuna bu ay fazla yansıdığını düşünmüyoruz. Stagflasyon endişelerinin hakim olduğu ve yüksek enflasyonun devam etmesi ile birlikte DXY, son 20 yılın en yükseğine çıktı. ABD tahvil tarafında da endişelerle birlikte risksiz getiri araçları yükselmeye devam etti.

AB'den Rusya'ya Yaptırım Kararı

AB tarafından Rusya'ya enerji bakımından yaptırım kararı çıktı. Ancak Macaristan tarafı bu durumu reddetti. Avrupa Birliği ülkeleri, Macaristan'ı ambargoyu desteklemeye ikna edemezse, önerilen yaptırım paketinin geri kalanına devam edebilmek için Rus petrolünü yasaklama girişimini ertelemeyi düşünmenin zamanının gelebileceğini bildirdi.

BİST100 Endeksinde Küresel Fiyatlama

BİST100 endeksi küresel piyasalara paralel olarak haftayı satış baskısıyla tamamlıyor. 1. çeyrek bilançolarının tamamlanması ardından beklentilerin fiyatlandığı algısı, küreseldeki stagflasyon endişeleri ve son günlerde haber merkezlerinde çıkan süper bono/enflasyona dayalı araçların çıkabileceği haberleri endeksi baskıladı. Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Nebati'de 'Enflasyonla mücadelede gerektiğinde farklı enstrümanlar kullanabiliriz.' açıklamasında bulundu. Yüksek enflasyon ortamında böyle bir enstrümanın çıkması ile birlikte Borsa tarafından çıkışların hızlanacağını düşünüyoruz. Çünkü yüksek enflasyonun devam edeceği var sayılırsa risksiz getiri olarak görülecek bu araçla riskli varlıklardan çıkışlar hızlanabilir.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 13.05.2022 18:32
Fed  Powell  Getiri eğrisi  Faiz  Bilanço etkisi   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net