Fed sonrasındaki etkiler ve tahvil piyasası eğilimi 05 Mayıs 2022

Fed sonrasındaki etkiler ve tahvil piyasası eğilimi  05 Mayıs 2022
EKONOMİ A- | A+   05.05.2022 18.04
Qavun

ABD Hazine tahvilleri, FOMC'nin beklenen 50 baz puanlık faiz artırımı kararının sürpriz olmamasının ardından, Çarşamba günkü rallisini gerçekleştirdi. UST 2Y getirisi %2.69 olurken, çok izlenen UST 10Y getirisi %2.96’da kapandı. FOMC bekleneni yaparken, 1 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere, 3 ayda toplam 47.5 milyar dolarlık ilk birleşik aylık bilanço azaltmayı ve ardından başlangıçta planlandığı gibi 95 milyar dolarlık bir kesintiyi içerecek olan bilanço ikinci akışının başladığını duyurdu. Fed Başkanı Powell'ın yakın gelecekte 75 baz puanlık daha büyük bir artışı geri itmesi, Fed'in daha önce algıladığı agresif politika sıkılaştırmasına ilişkin bahisleri azaltıyor. Piyasaların dikkati bundan sonra yarın çok önemli işgücü verilerine kayacaktır.

Fed’in şahinlik derecesine dönecek olursak, CME Fedwatch ve terminal beklentileri sene sonuna kadar 200 bps kümülatif faiz artışı beklentisine işaret ediyor. Yeni faiz artırım standardının 50 bps olduğu düşünülecek olursa, eskiye göre daha yavaş hızda gidecek bir Fed söz konusu olabilir. Fed eğer ki 75 bps faiz artırmış olsaydı 1994’ten sonraki en sert tek seferlik hareketi yapmış olacaktı. 50 bps’lik faiz artışı da 2000’den sonra bir ilk oldu. Fed'in reel faiz oranlarını çok fazla yükseltmesi hala zor, çünkü ekonominin dış kaynaklı birçok yavaşlama riskine karşı koyması gerekecek ve aşırı yüksek faiz oranları ile hassasiyet derecesini artırmaması gerekiyor.

Fed'in itfa ettiği borçlanma araçlarıyla yönetilebilir bir daralma sağlayarak bilanço açısından ilerleyeceği görülüyor. Faiz artırım aralıklarının bir anlamda sembolik olduğu bir planda önemli olan elbette bilanço indirimlerinin hızıdır. Bilanço, Fed'in finansal piyasalardaki paniği bastırmak ve salgın yayılırken borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için agresif bir şekilde menkul kıymetler satın almasıyla büyüdü. 1 Haziran itibariyle Fed'in 8,9 trilyon dolarlık bilançosu küçülmeye başlayacak.

İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarını mali krizden bu yana en yüksek seviyesine yükseltti ve ekonominin çift haneli enflasyon baskısı altında küçülme yolunda olduğu konusunda uyardı. %0,75'ten %1'e artış, bankanın dokuz politika yapıcısından altısı tarafından desteklendi ve üçü 50 baz puanlık bir hamle için oy kullandı. Banka, İngiltere'nin teknik bir resesyondan kaçınacağını tahmin ederken, üretimin bu yılın son çeyreğinde yaşam standartlarındaki sıkışma nedeniyle %1'e yakın bir oranda düşeceğini söyledi. 2023'te yıllık GSYİH'nın %0,25 oranında daralması bekleniyor

Türk varlıklarına bakacak olursak; Merkez bankası, daha yüksek yıl sonu enflasyon beklentisine rağmen para politikasında herhangi bir değişiklik sinyali vermedi. Lira artan reel faiz oranı dezavantajı, Fed'in daha hızlı sıkılaştırma beklentisi ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin küresel emtia fiyatları üzerindeki etkisi arasında sıkışıp kalan bir risk profile çiziyor. Merkez bankası 2022 için enflasyon tahminini Ocak'taki %23,2'den %42,8'e yükseltirken, son görünümün parasal koşulları sıkılaştırmak için bir neden olmadığını söyledi.

Bu arada Türkiye, politika yapıcılar üzerindeki sermaye çıkışlarını tersine çevirme baskısının bir yansıması olarak, faizsiz ve garantili %4 dolar getirisi ile lira fonlama sunarak döviz girişlerini çekmek için bir plan üzerinde çalışıyor. Plan, paralarını en az iki yıl süreyle park etmek isteyen yabancı yatırımcıları hedefliyor

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 05.05.2022 18:04
Fed  Resesyon  Enflasyon  Faiz artırımı  Merkez bankası   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net