İsrail ordusu Gazze’de bu defa Vefa Hastanesi’ni bombaladı

İsrail ordusu Gazze’de bu defa Vefa Hastanesi’ni bombaladı
DÜNYA A- | A+   18.11.2023 15.24
Qavun

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde yaşlılar için rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan Vefa Hastanesi’ne bomba yağdırdı.

Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği Aksa Tufanı operasyonunun ardından başlayan çatışmalar 43. gününde devam ediyor.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, saldırıda hastane müdürü Mithat Muhaysin hayatını kaybederken bazı doktor ve hastalar yaralandı. Hastanede yaklaşık 80 yaşlı tedavi gördüğü öğrenilirken, Gazze Şeridi’nde 1980 yılında kurulan Vefa Yaşlı Bakım Merkezi, yaşlıların barınması ve bakımı konusunda tek hastane olarak kabul ediliyor.

Gazze’deki hükümetin Basın Ofisi, Telegram hesabından saldırıların 43. gününde Gazze Şeridi’ndeki toplam ölü ve yaralı sayısı ile yıkıma ilişkin son durumu paylaştı. Buna göre, 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda 12 binden fazla kişi hayatını kaybederken ölenlerden 5 binini çocuklar, 3 bin 300’ünü kadınlar oluşturdu.

Sık sık hastaneleri bombalayan İsrail, saldırılarda 200 doktor, hemşire ve ilk yardım görevlisi, 22 sivil savunma çalışanı ve 51 gazeteciyi öldürdü. Saldırılar sonucu 30 binin üzerinde kişi de yaralandı. Bunlardan yüzde 75’ini yine kadınlar ve çocuklar oluşturdu. Açıklamada, 1800’ü enkaz altında çocuk olmak üzere 3 bin 750 kişinin kayıp olduğu yönünde ihbar alındığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 18.11.2023 15:24
İsrail  Gazze  Savaş  Vefa hastanesi   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler