İYİ Partili Kabukçuoğlu: 'Su fakiri bir ülkeyiz; madenlerimiz, doğal kaynaklarımız yeterli değildir'

İYİ Partili Kabukçuoğlu: 'Su fakiri bir ülkeyiz; madenlerimiz, doğal kaynaklarımız yeterli değildir'
SİYASET A- | A+   28.06.2022 19.09
Qavun

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukçuoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında yetersiz beslenme ile ilgili açıklamada bulundu. ...

Kabukçuoğlu'nun konuşmasında şu ifadelere yer verildi:

"Yetersiz beslenme, başlı başına gelişim geriliğine neden olan, okul performansını düşüren önemli bir faktördür. 20 yıllık AK Parti hükümetleri birçok kurumu ve kesimi ihmal etti. Yaratılan kayırmacı, öteleyici, liyakata dayalı olmayan personel seçimi; milletimizi, özellikle gençlerimizi küstürdü. Gençlerin yüzde 75'i ümidini yabancı ülkelerde arıyorsa burada ciddi bir sorun var demektir.

Topraklarımız ancak kendi kendimize yetecek düzeydedir. Su fakiri bir ülkeyiz; madenlerimiz, doğal kaynaklarımız yeterli değildir. Kalkınma sorunumuzun tek çözüm yolu, insanlarımızın eğitimlerini yükseltmek, yeteneklerini desteklemektir. Milletimizin refahı, iyi yetişmiş insan varlığına bağlıdır. Bunu başaran pek çok ülke görüyoruz. İzlanda, Güney Kore, Singapur herhangi bir sömürüye ihtiyaç duymadan, kendi imkanlarıyla, insanlarının gayretiyle; bunu başarmış dünyadaki devletlerin başında gelir.

1700 yılında İtalya, Hollanda, İngiltere arasında Almanya ve Fransa ekonomik olarak geri kalmış ülkelerdi. Almanya iki kez Dünya Savaşı'na girdi. Bu sırada çelik bakımından, elektrik üretimi bakımından dünyanın ileri gelen ülkesiydi. Bunu nasıl başardılar diye düşündüğümüzde; iktisat tarihçileri, ekonomi tarihçileri bunu iyi bir eğitime ve halkının iyi bir şekilde eğitilmesine bağlı olduklarını izah etmektedirler.

Türkiye'de kişi başına gayri safi milli hasıla 2013'te 12.500 dolar iken, günümüzde 8.000 dolar civarındadır. Hele son 7 ayda, resmi rakamlarla yüzde 74 enflasyon, ücretlileri, çiftçileri, işçileri, memurları, esnafı, dar gelirliyi daha da sıkıntıya soktu.

Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyleri; o ülkenin ticari kapasitesi, kişi başına düşen gelir miktarı ve ortalama yaşam süresi gibi parametrelerle belirleniyor. Ancak bunlardan daha da önemlisi çocukların beslenme biçimidir. Bu durum çocuk sağlığının genel göstergesi olmaktan başka, eğitim durumuyla da yakından ilgilidir.

Yetersiz beslenmesi olan çocuklarda protein, enerji eksikliği, şişmanlık ve zayıflık, kansızlık, vitamin eksikliklerini sıklıkla görmekteyiz. Ayrıca günlük beslenmenin okul başarısı üzerinde etkisi vardır. Deney hayvanları ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kan şekeri yeterli düzeyde olduğunda öğrenme ve hatırlama yüksek düzeyde olmaktadır. Bir de beslenme düzeyi kötü ise bu çocuklar için kahvaltının önemi daha da artıyor. Bu ihtiyacı tespit eden Finlandiya, İsveç, Şili, Brezilya, Hindistan’ın da dahil 100 ülkede çocuklara okulda beslenme programı uygulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı'nın 2016 yılında yaptığı bir araştırmada ilköğretim 2. sınıf öğrencilerinin yüzde 23'ü ya hiç kahvaltı yapmıyor ya da nadiren yapıyor. İstanbul'da özel okullarda yapılan bir araştırmada, çocukların yüzde 40,5’inin kahvaltı yapmadığı, yüzde 17,5’inin öğle yemeği yemediği ve yüzde 9,8’inin de akşam yemeği yemediği rapor edilmiştir. Özel okul öğlencilerin de bile durum bu kadar kötüyken devlet okullarında çok daha kötü olduğunu söylemek mümkündür.

Durumun farkında olan İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı konu ile ilgili proje geliştirdi. Biz buna Rüzgargülü projesi diyoruz. Rüzgargülü projesi, İYİ Parti’nin orijinal bir araştırmasıdır. Tüm Türkiye’yi kapsayan ciddi bir çalışmadır.

Antalya Demre Belediye Başkanlığı, üniversite öncesi eğitim kurumlarındaki öğrencilere sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği vermeye başladı. Öğrencilerden, öğrenci velilerinden ve öğretmenlerden büyük övgü adı. Rüzgargülü projesi ile öğrencilere yemek veriliyor. Rüzgargülü projesi çocukların eğitim başarısını arttırıyor, sağlıklı olmalarını sağlıyor, istihdam yaratıyor. 303 bin işsize iş imkanı doğacak. Aç-tok farkı kalmıyor, çocuklar eşitleniyor. Okul öncesi çağda 235 bin, okul çağında ise 2 milyon çocuğumuz hastalıklardan korunacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin çocuklarına gençlerine tanıyacağı imkanları vardır. Ülkeyi geleceğe taşıyacak gençlerine, bunu yapmalıdır. Gençler ülkelerine bağlanmalıdır. Son aylarda artan yoksulluk karşısında Rüzgargülü projesi, refahı tabana yayma projesidir.

1,3 milyar dolar ile işe başlayıp 7 milyar dolara biten projeye ve 6 milyar dolar ile başlayıp 11 milyar dolara mal olan İzmir-İstanbul yoluna veya Sağlık Bakanlığı kendi yaptırdığı bir hastanede bir yatağı 74 bin dolara mal ederken, şehir hastanelerinde bir yatağı 400 bin dolara mal ederken parayı nasıl buluyorsa, kendi geleceği için çocukları için de parayı bulmak zorundadır."

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 28.06.2022 19:09
Arslan kabukçuoğlu  İyi̇ parti  Dar gelirliler  Maden  Doğal kaynaklar   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net