İYİ Parti'li Yokuş: Yandaş Atayacağız Diye AFAD Ve Kızılay'ı Mahvettiniz

İYİ Parti'li Yokuş: Yandaş Atayacağız Diye AFAD Ve Kızılay'ı Mahvettiniz
SİYASET A- | A+   29.03.2023 11.57
Qavun

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Kahramanmaraş depremlerinde iktidarın enkaz altında kaldığını ifade ederek, arama-kurtarma ve yardım yapması gereken kurumların içinin boşaltılması nedeniyle vatandaşların ölüme terk edildiğini söyledi. Liyakatsiz atamalara dikkat çeken Yokuş, "Yandaş atamalar nedeniyle AFAD ve Kızılay işlevini yitirdi" dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda söz aldı.

17 Ağustos 1999 depreminin ardından ekonomik kayıpları gidermek için geçici olarak uygulanan, sonrasında ise kalıcı hâle getirilen deprem vergilerinin 1999 yılından 2022 yılına kadar 83 milyar Türk lirasını aştığını ifâde eden Yokuş, "2011 Van depreminin ardından dönemin Maliye Bakanına "Deprem vergileri nerede?" diye sorulduğunda toplanan paraların duble yollarda kullanıldığını açıklamıştır. Böylelikle maalesef iktidarın vergilerimizi bile amacı dışında kullandığının bir tescili ortaya çıkmıştır. 1999 depremi sonrasında 57'nci Hükûmet tarafından kurulan Ulusal Deprem Konseyi uluslararası ve dünyadaki benzerlerine uygun, bağımsız çalışmaları esas alan bir kuruluş olarak göreve başlamıştı. Konsey 6 Ocak 2007 tarihinde güncelliğini yitirdiği gerekçesiyle dönemin Başbakanı Erdoğan'ın imzasıyla lağvedilmiştir. Şimdi, buradan soruyoruz: Ülkemiz bir deprem bölgesiyken yani deprem her an ayaklarımızın altındayken Ulusal Deprem Konseyini neden lağvettiniz? Şimdi vicdanınız rahat mı? diye konuştu.

2023 bütçesinde AFAD'ın bütçesinin bir önceki göre düşürüldüğünü belirten Yokuş, "Yani getirilen bütçede AFAD'a ayrılan pay yüzde 33 oranında eksiltilmiştir. Bir bütçe yapıyorsunuz, bütün kurumların bütçelerini artırıyorsunuz ki artırmalısınız ama ne hikmetse AFAD'ın bütçesini tam 4 milyar lira azaltıyorsunuz, acaba neden? Yani bu AFAD bu ülkenin her yanı her zaman depremle yüz yüze. Depremlere ilk müdahale edecek olan kurum AFAD; o zaman sizin derdiniz ne Allah aşkına? AFAD'ın bütçesini azaltarak, personelini eksilterek ne yapmaya çalışıyorsunuz? Yani şimdi siz bu ölümlerden hiç vicdan azabı çekmiyor musunuz? Bu bütçe buraya geldiğinde AK PARTİ'nin milletvekilleri el kaldırdı, hiçbiriniz itiraz etmediniz; şimdi vicdanlarınız rahat mı? Bununla da yetinmediniz, AFAD'ı ehil olmayan, yandaş kadrolarla doldurdunuz ve sonucunu şu anda hep beraber yaşıyoruz. Daha acısı, Kahramanmaraş AFAD temsilcisi diyor ki: "Biz de depremin altında kaldık." Allah Allah, depremin altında kalan bir AFAD olabilir mi? şeklinde konuştu.

Yokuş sözlerini şöyle sürdürdü:
Siz AFAD'ın binalarını bile depreme dayanıklı yapamıyorsanız zaten siz bütün kurumları bıraktığınız gibi Türkiye'yi enkaz altında bıraktınız. Bununla da yetinmediniz AFAD'tan sorumlu İçişleri Bakanı dedi ki: "Efendim, biz İstanbul depremi için hazırlık yapmıştık, Kahramanmaraş depremi oldu." Allah Allah, ya, bunu diyebilen bir İçişleri Bakanı hâlâ koltukta oturuyorsa hâlâ bu Bakanı alkışlayan bir iktidar varsa vallahi pes doğrusu, pes doğrusu ya! Utanma, sıkılma, üzülme, hiçbir şey yok. Bütün kurumların içini boşalttınız, Kızılay'ı da mahvettiniz, "Yandaş atayacağız." diye orayı da mahvettiniz, AFAD'ı da mahvettiniz. Kurum bırakmadınız, devletin çivisini çıkardınız çünkü yandaş ve ayrımcılığınızdan bir türlü vazgeçmediniz. Bütün bu ölümlerin sorumlusu sizsiniz.

Son Güncelleme: 29.03.2023 11:57
Fahrettin yokuş  İyi̇ parti  Konya   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler