Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 4. Kartepe Zirvesi’ni kitaplaştırdı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 4. Kartepe Zirvesi’ni kitaplaştırdı
BELEDİYE HABERLERİ A- | A+   26.01.2023 15.02
Qavun

KOCAELİ-26.01.2023-HİBYA- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında “Dirençli şehirler ve şehrin dönüşümü” teması ile 4. kez toplanan Kartepe Zirvesi’nde yapılan sunumları set haline getirdi.

Beş ciltten oluşan sette 4. Kartepe Zirvesi’nde kabul edilen 147 akademik bildiri yer aldı. 4. Kartepe Zirvesi’nin teması ile aynı adı taşıyan akademik set içinde biri İngilizce olmak üzere 5 kitap yer alıyor.

“Vizyoner Şehir Yönetimi, Şehir ve Toplum Politikaları, Çevre, İklim ve Afet, Dirençli Şehirler ile ResilientCities(Dirençli Şehirler)’’adını taşıyan kitaplarda; doğal afet, salgın, deprem ve iklim değişiklikleri tehditlerine karşı üretilmesi gereken tedbirler bilimsel verilerle yer alıyor. Kitap setinin içinde ayrıca zirvenin sonuç raporlarının yer aldığı Kartepe Zirvesi Tanıtımı Kitabı da yer alıyor.

Kartepe Zirve Kitabı akademisyenlerden oluşan yayın ekibinin çalışması sonucunda hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi adına yayın sahipliğini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın'ın yaptığı kitabın genel koordinatörlüğünü Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu üstlendi.

Kitabın düzenleme kurulunda ise Türkiye'deki üniversitelerden akademisyenler görev aldı. Prof. Dr. Hamza Ateş’in başkanlığını yaptığı kurulda Prof. Dr. Ayşegül Mengi, Prof. Dr. Nihal Bektaş, Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, Hüseyin Murat Lehimler ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı /ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Ali Yeşildal, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan ile Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü’nden emekli olan Hayriye Sözer yer aldı.

Kartepe Zirvesi’nin kitap editörlüğünü ise yine alanında uzman akademisyenlerden oluşan bir kadro yaptı. "Dirençli Şehirler İçin Vizyoner Yönetim" kitabının editörlüğünü Prof. Dr. Hamza Ateş, "Dirençli Şehir Yolunda Toplum Politikaları" kitabının editörlüğünü Hüseyin Murat Lehimler, "Çevre, İklim ve Afet: Dirençli Şehirler İçin Yol Haritası" kitabının editörlüğünü Prof. Dr. Nihal Bektaş, "Pandemi Sürecinde Dirençli Şehirler" kitabının editörlüğünü Prof. Dr. Ayşegül Mengi ve "ResilientCities" kitabının editörlüğünü ise Prof. Dr. Oğuzhan Urhan ve Dr. Ali Yeşildal yaptı.

Son iki yıl pandemi nedeni ile yapılamayan Kartepe Zirvesi, 2022 yılında “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” teması ile 24-27 Mart tarihleri arasında geniş bir katılımla düzenlendi. Zirveye 25 ülkeden 350 entelektüel, akademisyen, ekonomist ve kent bilimcisi katıldı.

4 gün süren zirvede 26 akademisyen oturumu, 15 panel oturum, 2 forum ve 8 özel oturumda pandemiyle sarsılan ve iklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıya kalan dünyanın yakın geleceğiyle ilgili senaryolar ele alındı. Zirvenin açılış oturumuna Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Almanya eski Şansölyesi Gerhard Schröder katıldı.

Zirvede 147 akademik bildiri sunuldu. Bu bağlamda özellikle 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde ‘’dirençli şehirler nasıl olmalı’’ sorunsalı bütün yönleriyle tartışıldı. Dünyayı tehdit eden doğal afetler, salgınlar, depremler, su krizleri ve iklim değişikliği gibi birçok unsur masaya birbirinden önemli akademisyenlerin bakış açısı altında masaya yatırıldı. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, zirve kararlarını kitaplaştırarak, anlamlı bir kayıt oluşturmuş oldu. Beş ciltten oluşan Kartepe Zirve kitabında; doğal affet, salgın, deprem ve iklim değişiklikleri tehditlerine karşı üretilmesi gereken tedbirler bilimsel veriler ışığında yer alıyor.

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 26.01.2023 15:02
Kocaeli  Büyükşehir  Kartepe zirvesi   
Qavun

YORUMLAR

booked.net