KOMEK öğrencileri, tarihi şahsiyetleri yakından tanıyor

KOMEK öğrencileri, tarihi şahsiyetleri yakından tanıyor
KÜLTÜR SANAT A- | A+   04.08.2022 16.54
Qavun

Konya Büyükşehir Belediyesi, Genç KOMEK Yaz Okulu kapsamında “Şehrin Kalbine Yolculuk” projesi ile 26 Ağustos’a kadar öğrencilere canlı tarih turu yaptırarak, tarihte iz bırakmış önemli şahsiyetleri tiyatral olarak öğretiyor.

Genç KOMEK Yaz Okulu kapsamında gerçekleştirilen ve 10-12 yaş grubundaki öğrencilere  “Şehrin Kalbinde Yolculuk” projesi ile verilen tarih eğitimi hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, zengin birikimiyle Konya’nın birçok önemli ismi tarih sahnesine çıkardığını belirterek, “Gül Bahçesi’nde Mevlana Celaleddin Rumi, Şems Tebriz-i Türbesi’nde Şems, Kapu Camii’nde Ahi Evran, Karatay Medresesi’nde Celaleddin Karatay, İnce Minare’de Sahip Ata ve Alaaddin Cami avlusunda Alaaddin Keykubad kostümleri giyen tiyatro sanatçıları, tarihi şahsiyetin karakterine bürünerek ziyarete gelen çocuklara tiyatral olarak kendisi ve mekan hakkında bilgi veriyor.” diye konuştu.

Başkan Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak bu önemli şahsiyetleri yeni nesillerle buluşturmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. Şehrin Kalbine Yolculuk proje kapsamında öğrenciler 10’ar kişilik gruplar halinde ve 15’er dakika aralıklarla ellerinde yol ve mekan bulma haritaları ile mekanları ve kendilerini bekleyen şahsiyetleri buluyor. 8 dakika süresince bulundukları mekanın özelliklerini ve şahsiyetin kim olduğunu dinleyen çocuklar daha sonra mekandan ayrılırken diğer mekana bir şifre ve materyal götürerek hem keyifli vakit geçirmeleri hem de tarihi şahsiyetleri tanımaları amaçlanıyor.

Hedef 2 bin öğrenci

Günde 60 öğrenci canlı şehir turuna katılırken 26 Ağustos’a kadar devam edecek projede 2 binin üzerinde öğrencinin projeden faydalanması hedeflendiği belirtildi.

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 04.08.2022 16:54
Komek  Tarihi şahsiyetleri  Konya   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net