Küresel piyasalar 30 Mart 2023

Küresel piyasalar  30 Mart 2023
EKONOMİ A- | A+   30.03.2023 10.48
Qavun

Dün piyasalarda neler oldu? ABD’de dün MBA Mortgage Başvuruları ve Bekleyen konut satışları verileri yakından takip edildi. Mortgage başvuruları tarafında ABD’de 30 yıllık mortgage faizleri gerilemeye devam etti son altı haftanın en düşük seviyesi olan %6,45 seviyesine geriledi. Faiz oranlarındaki geri çekilmenin de desteğiyle MBA mortgage başvuruları %2,9 artış gösterdi. Bekleyen konut satışlarında piyasa beklentisi %3,0 gerileme yönünde iken Şubat ayında %0,8 artış gözlendi. Açıklanan makro verilerin yanı sıra Fed St. Louis yetkilisi Bullard’ın konuşması takip edildi. Bullard, Sillicon Valley Bank ile başlayan bankacılık sektöründeki gelişmelerin bankacılık sektöründe stresi artırdığını ancak faiz oranları üzerinde bir etkisi olmayacağını ifade ederken, sorunların düzenlemelerle kontrol altına alınabileceğini belirtti.

Euro Bölgesi’nde ise AMB Yetkilisi Kazimir’in açıklamaları takip edildi. Son zamanlarda finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alacaklarını ifade eden Kazimir, faiz artışlarına devam edilmesi gerektiğini ancak belki daha yavaş bir hızda olabileceğini söyledi. Kazimir, enflasyon uzun bir süre içi çok yüksek kalacağını düşündüğünü belirtti. ABD hisse senedi endekslerinde yükselişle hız kazandı. S&P 500 endeksi %1,42 artışla 4.027 seviyesine yükseldi. Bilişim sektörünün %2,09’luk yükselişi endeksin yukarı yönlü hareketinde etkili oldu. Nasdaq %1,79 artışla 11.926, Dow Jones endeksi tarafında ise %1,0 artışla 32.717 seviyesinde gerçekleşti. Avrupa’da major endekslerde güçlü alımlar takip edildi. DAX Endeksi günü %1,23 artışla 15.328, FTSE 100 endeksi %1,07 artışla 7.564 ve CAC 40 endeksi ise %1,39 artışla 7.186 seviyesine yükseldi. ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketin devam ettiği görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %3,58, 2 yıllık tahvil faizler ise %4,0’ün üzerindeki seyrine devam etti ve %4,11 seviyesinden işlem görüyor. VIX endeksi tarafında ise hafta genelinde görülen aşağı yönlü trendin devam ettiğini takip ediyoruz. VIX endeksi günlük bazda 85 baz puan azalışla 19,12’ye geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Asya piyasalarında karışık bir seyir takip ediyoruz. Hang Seng endeksinde %0,76’lık geri çekilme gözlemlenirken, Nikkei endeksinde %0,77 ve Shanghai endeksinde de %0,24 negatif seyir takip ediliyor. Nifty ve Kospi tarafında ise pozitif seyir izleniyor. ABD vadeliler cephesinde ise yatay seyir takip ediyoruz. Bugün ABD’de haftalık iş gücü istatistikleri, GSYİH, Kişisel Tüketim ve Çekirdek PCE verileri takip edilecek. Makro verilere ek olarak, Fed yetkililerinden Barkin ve Collins’in açıklamaları takibimizde olacak. Euro Bölgesi’nde ise Tüketici Güveni, Ekonomik Güven, İmalat Güveni ve Hizmetler Güveni verileri takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de kişisel gelir, kişisel harcamalar, PCE Deflator ve Michigan üniversitesi beklentileri yakından takip edilecek. Fed’in yakından takip ettiği PCE Deflator verisine yönelik piyasa beklentisi aylık bazda %0,3 yıllık bazda ise %5,1 artış göstereceği yönünde. Ayrıca Japonya’da açıklanacak Tokyo TÜFE, Sanayi Üretimi ve Perakende Satış verileri yakından takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 30.03.2023 10:48
Küresel piyasalar  Küresel rapor  Ekonomi  Borç  Piyasalar  Küresel 
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler