Meksika, Ekvador ile diplomatik ilişkilerini kopardı

Meksika, Ekvador ile diplomatik ilişkilerini kopardı
DÜNYA A- | A+   08.04.2024 14.57
Qavun

Meksika, Ekvador polisinin Quito’daki Meksika Büyükelçiliği’ne girmesinin ardından Ekvador ile ilişkileri askıya aldı.

Ekvador polisi, Meksika Büyükelçiliği’ne sığınan bir politikacıyı tutuklamak için Büyükelçiliğe girdi. Meksika, polisin eylemini egemenliğinin ihlali olarak değerlendirdi ve diplomatik ilişkileri askıya aldı.

Ekvador Cumhurbaşkanlığı ofisi, 2013 ve 2017 yılları arasında Ekvador’un başkan yardımcısı olan politikacı Jorge Glas’ın yolsuzluktan hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Glas, Aralık ayından beri Meksika Büyükelçiliği’nde yaşıyordu ve tutuklanmadan saatler önce Meksika tarafından siyasi sığınma hakkı almıştı.

Gerginlik niye artıyor?

Her şey geçtiğimiz Çarşamba günü Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’un, Ekvador’un 2023 başkanlık seçimlerini eleştirmesiyle başladı. Obrador, Ekvador makamlarını, 9 Ağustos 2023’teki kampanya sırasında muhalif aday Fernando Villavicencio’nun öldürülmesini istismar ederek solcu aday Luisa González yerine liberal Daniel Noboa’nın seçilmesini sağlamakla suçladı.

Perşembe günü Ekvador hükümeti buna cevaben Meksika’nın Quito Büyükelçisi Raquel Serur’u sınır dışı ettiğini açıkladı. Ertesi gün Meksika, 17 Aralık’tan bu yana elçiliğinde mülteci olarak bulunan ve yolsuzluk iddiasıyla hakkında tutuklama emri bulunan Jorge Glas’a sığınma hakkı tanıdı.

Son Güncelleme: 08.04.2024 14:57
Meksika  Ekvador  Diplomatik i̇lişkiler   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler