Orhan Pamuk'a Romanya ve Fransa'dan Şeref Doktorası

Orhan Pamuk'a Romanya ve Fransa'dan Şeref Doktorası
KÜLTÜR SANAT A- | A+   10.05.2023 17.50
Qavun

Yazar Orhan Pamuk'a Romanya ve Fransa'nın önemli iki üniversitesinden şeref doktorası verildi. Pamuk, doktoralarını geçtiğimiz Nisan ayında Romanya'nın tarihi Timişoara(Temeşvar) kentindeki Batı Üniversitesi'nden ve Mayıs ayında ise Paris Nanterre Üniversitesi'nden aldı.

Orhan Pamuk, 10 Mayıs Çarşamba günü Paris Nanterre Üniversitesi tarafından sanatsal yaratıcılığı onurlandıran bir şeref doktorasına layık görüldü. Yazar için düzenlenen ve Benim Adım Kırmızı(1998) romanından da bir parçanın okunduğu törende konuşma yapan Modern Sanat Tarihi Profesörü Thierry Dufrene de Pamuk'un Masumiyet Müzesi(2008) romanını ve sanatsal yaratıcılığını övdü. Orhan Pamuk daha sonra sanat tarihi ve müzebilim alanında uzman profesörlerle eserleri üzerine konuştuğu bir etkinliğe katıldı.

Orhan Pamuk, Mayıs ayı boyunca Paris'teki College de France'da her hafta roman sanatı hakkında bir konuşma yapacak. İlkini 9 Mayıs Salı günü yaptığı konuşmalar dizisinin genel başlığı "Romancılığın Paradoksu". Konuşmalar dizisinin diğer başlıkları ise şöyle: Başlangıçlar, Romancının Paradoksu, Bir Karakter Yaratmak ve Onu İzlemek, Yaratıcılık ve Kontrol. Pamuk, önümüzdeki sene Yapı Kredi Yayınları tarafından bir kitap halinde yayımlanacak ve halka açık olan konuşmaları İngilizce yapacak.

Orhan Pamuk'a Romanya'dan Şeref Doktorası

Orhan Pamuk'a geçtiğimiz Nisan ayında Romanya'nın tarihi Timişoara(Temeşvar) kentindeki Batı Üniversitesi'nden de şeref doktorası verilmişti. 2021 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Timişoara'da düzenlenen edebiyat söyleşisine katılan Pamuk, gazeteci Radu Paraschivescu'nun moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda bir konuşma yapmıştı. Ziyaretinin ikinci gününde Pamuk, şeref doktorasını Timişoara Batı Üniversitesi UVT Rektörü Marilen Pirtea'nın elinden almıştı.

Orhan Pamuk'un Diğer Fahri doktoraları

·         2006: Tiflis Üniversitesi

·         2007: Berlin Özgür Üniversitesi

·         2007: Boğaziçi Üniversitesi

·         2007: Georgetown Üniversitesi

·         2007: Tilburg Üniversitesi

·         2007: Madrid Üniversitesi

·         2008: Floransa Üniversitesi

·         2008: Beyrut Amerikan Üniversitesi

·         2009: Rouen Üniversitesi

·         2010: Tiran Üniversitesi

·         2010: Yale Üniversitesi

·         2011: Sofya Üniversitesi

·         2017: Brera Güzel Sanatlar Akademisi Fahri Sanat Doktorası

·         2017: St. Petersburg Devlet Üniversitesi

·         2018: Girit Üniversitesi

Son Güncelleme: 10.05.2023 17:50
Orhan pamuk  Romanya  Fransa  Şeref doktorası   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler