Şad Ne Demek? TDK'ya Göre Ruhu Şad Olsun, Şad Etmek Nedir, Nasıl Kullanılır?

Şad Ne Demek? TDK'ya Göre Ruhu Şad Olsun, Şad Etmek Nedir, Nasıl Kullanılır?
ANAHTAR BİLGİLER A- | A+   11.03.2021 14.08
Qavun

Hem İslam inancında hem de diğer tek Tanrılı dinlerde ahiret gününe iman edilir. Dinimize göre beden, dünya gibi fanidir. Baki olan ve ahirette sonsuza kadar yaşayacak olan ruhtur. Vefat eden bir kişinin ardından edilen hayır dualarından bazıları şunlardır: Allah rahmet eylesin, Allah...

Şad Ne Demek? 

Şad kelimesi dilimize Farsçadan geçmiştir ve uzun yıllardan beri hem günlük hayatta hem de edebi eserlerde kullanılmaktadır. Mutlu kelimesiyle eş anlamlı olan şad, huzurlu, rahat, şen ve rahat anlamına gelir. 

TDK'ya Göre Ruhu Şad Olsun Kelime Anlamı Nedir? 

TDK'ya göre ruhu şad olsun demek, ahiret gününe kadar huzur içinde uyusun ve Allah işlediği günahları affetsin anlamına gelir. İslam inancına göre, dünya göz açıp kapayıncaya kadar fani bir yurttur. İnsanların asıl yurdu sonsuza kadar kalacakları ahirettir. 

Birçok hadis kaynağına göre dünyada kul hakkı yemek ve Allah'a şirk koşmak gibi büyük günahları işleyenlerin cehennem azabı kabir hayatında başlayacaktır. Yeri cennetlik olanlar ise tıpkı uykuda olduğu gibi zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaktır. Ruhu şad olsun duasının bir diğer anlamı da Allah, kabir azabından korusun demektir. 

TDK'ya Göre Ruhu Şad Etmek Kelime Anlamı Nedir? 

 Vefat etmiş kişiye hayır duası okumak onun ruhunun teskin olmasını ve huzur içinde uyumasını sağlar. 

Kaynak:CNNTURK.COM

Son Güncelleme: 11.03.2021 14:11
Şad  Şad  Anlamı  Şad  Tdk 
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler