Siyasette bütün dengeleri alt üst edecek seçim barajı hamlesi

Siyasette bütün dengeleri alt üst edecek seçim barajı hamlesi
SİYASET A- | A+   22.02.2021 13.19
Qavun

Hükümetin hazırladığı siyasi partiler ve seçim yasası taslağında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan taslağa göre ülke genelinde seçim barajı yüzde 7'ye düşerken ittifaklar için seçim barajı yüzde 14'e yükselecek.

Sabah'tan Eda Işık'ın haberine göre, AKP'nin üzerinde çalıştığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasası taslağı çalışmalarında sona gelindi. Komisyon çalışmalarını tamamlayıp teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Bu çalışmayla hem ittifak hem de ülke genelindeki seçim barajlarında değişiklik öngörülüyor. Taslağa göre ülke genelinde seçim barajı yüzde 7'ye düşerken, ittifaklar için seçim barajı yüzde 14'e yükselecek.

BAHÇELİ VE AKŞENER'DEN SEÇİM BARAJI AÇIKLAMASI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Seçim barajı makul düzeye indirilmeli ve siyasi partilerin ittifak kurması halinde de uygulanmalıdır. Mahalli idareler seçim sistemi, sisteme uygun hale getirilmelidir. Milletvekili adaylığı ve belediye başkan adaylığı şartları gözden geçirilmelidir" açıklamasını yapmıştı.

Bahçeli'nin seçim barajı açıklaması sorulan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Yüzde 5'i biz de savunuyoruz ama Sayın Bahçeli kaça düşürmek istiyor, ne yapıyor onları bilmiyorum." diye konuşmuştu.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 10
Türkiye'de şu an itibariyle seçim barajı yüzde 10 olarak kabul edilirken, erken seçim için ısrar eden ana muhalefet partisi CHP'nin nasıl bir tutum sergileyeceği ise merak konusu oldu.

Kaynak Yeniçağ: Siyasette bütün dengeleri alt üst edecek seçim barajı hamlesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasında

Son Güncelleme: 22.02.2021 13:19
Seçim  Seçim yasası  Seçim barajı  İttifak seçim barajı  Cumhurbaşkanı  Erdoğan   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi