Soçi'de Erdoğan-Putin zirvesi

Soçi'de Erdoğan-Putin zirvesi
DÜNYA A- | A+   05.08.2022 18.09
Qavun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de görüşme öncesi ortak açıklama yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"İkinci kez buraya gelişimin sebebiyle memnuniyetimi iletmek istiyorum. Heyetler görüşmesi veriml igeçti. Şimdide bu konulardan sonra buna bir adeta nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfa da açaacaktır. 

Suriyedeki gelişmeleride bu vesileyle ele almamız bölgeye rahatlama getirecektir. Bu konuyla ilgili atacağımız adımlar inanıyorum ki bir güç kazanacaktır. Dünyanın gözü Soçi'de. Burayı takip ediyorlar. Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu bir noktaya getirmemiz, onu karara bağlamamız Akkuyu'daki süreci ertelemeye fırsar vermeyecektir. Zira Türkiye'nini enerji temininde yüzde 10 bir kısmını Akkuyu enerji sarfedecek. Bende bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum. Teşekkür ediyorum."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuşmasından bazı satır başları ise şöyle:

"İkili iş birliğimiz önemli ikili boyutları ele alındı. Birçok konu var görüşülmesi gereken. Türk akımı düzenli bir şekilde eksiksiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye'ye değil, Avrupa'ya da gönderiyor. Avrupa'daki tüketiciler Türkiye'ye minnettar olmalı. Birleşmiş Milletler  ve Türkiye aracılığı sayesinde Ukrayna tahıllarını Karadeniz limanlarından sevkiyatı başladığı için sizlere teşekkür ediyorum. Bütün bu ülkeler bu aldığınız kararları önemsiyorlar. Ve  umarım bugün ilgili mutabakat hattını imzalayabileceğiz. Tekrar sizi gördüğüme sevindiğimi söylemek istiyorum. Türkiye ve Rusya durumun normalleşmesine ciddi katkılar sağlıyor."

Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 05.08.2022 18:09
Soçi  Erdoğan  Putin   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net