Son 14 anketin ortalama sonuçları açıklandı! Erdoğan ve Bahçeli yıkıldı…

Son 14 anketin ortalama sonuçları açıklandı! Erdoğan ve Bahçeli yıkıldı…
SİYASET A- | A+   22.11.2021 17.39
Qavun

Son 14 anket sonuçları AK Parti, MHP özelinde daha da zorlaşırken Cumhur İttifakı’nda da işler sarpa sardı. Son anket sonucu Cumhur İttifakı’nda da durumun iç açıcı görünmediğini ortaya koydu…

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket şirketleri sahada yaptığı birçok seçim anketini belirli aralıklarla paylaşmaya devam ediyor. Paylaşılan son anket sonuçları Avrasya Araştırma şirketinin sahibi Kemal Özkiraz tarafından Youtube kanalında değerlendirildi. Özkiraz son 14 anket sonucu ortalamalarını açıkladı. Ekim ve Kasım aylarından yapılan son anket sonuçları çarpıcı verileri ortaya koydu.

SON ANKET SONUÇLARI: MİLLET İTTİFAKI 300 VEKİLİ GEÇİYOR

Kemal Özkiraz’ın ekim ve kasım ayında yayımlanmış 14 anketin ortalamasından derlediği verilere göre, Millet İttifakı TBMM’de 300 milletvekilini geçebiliyor. Cumhur İttifakı’nda ise durum iç açıcı görünmüyor. Özkiraz, Cumhur İttifakı’nın 200 vekile kadar gerileyebileceğini savundu.

SON ANKET SONUCU: AK PARTİ’DE 12 PUANLIK DÜŞÜŞ

Son anket sonuçlarının değerlendirildiği yayında son 14 anketten alınan ortalamaya göre AK Parti’nin oy oranı yüzde 30,4 olarak belirlendi. AK Parti’nin oy oranında ise son seçime göre 12 puanlık bir düşüş olduğunu ifade eden Özkiraz, CHP’nin ise son seçime göre oy oranında yüzde 5’lik bir artış olduğunu savundu. Özkiraz, İYİ Parti’de ise 3 puanlık bir yükseliş olduğunu ifade etti.

14 anketin ortalamasından alınan oy oranları şöyle oldu:

CUMHUR VE MİLLET İTTİFAKINDA SON DURUM

Son 14 anket sonucu ortalamasına göre, Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 42, Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 37,9 olarak belirlendi. Millet İttifakı’na Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi katıldığında oy oranı yüzde 49,3’e kadar yükseldi. BBP’nin Cumhur İttifakı’na katıldığı senaryoda ise ittifakın oy oranı yüzde 38,4 olarak belirlendi. HDP’nin oy oranı ise yüzde 10 olarak saptandı.

Son 14 anket sonuçlarına göre ittifakların durumu şöyle:

MUHTEMEL SANDALYE DAĞILIMLARI

İttifakların bu şekilde gitmesi durumunda TBMM’de muhtemel sandalye dağılımları da ortaya çıktı. Anketlere göre, Millet İttifakı TBMM’de 305 sandalyeye ulaşırken Cumhur İttifakı’nın sandalye sayısı 240’ta kalıyor.

MİLLET İTTİFAKI ÇATISI GENİŞLERSE SANDALYE SAYILARI

Son anket sonuçlarına göre, Millet İttifakı’na Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi katıldığında TBMM’deki sandalye sayısı 345’e ulaşıyor. BBP, Cumhur İttifakı’na katıldığında ise sandalye sayısı 200’e düşüyor. HDP’nin sandalye sayısı ise 55’te kalıyor.

Son Güncelleme: 22.11.2021 17:39
Anket  Son anket  Ortalama sonuçlar   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net