TCMB: Kavcıoğlu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sunumu

TCMB: Kavcıoğlu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sunumu
EKONOMİ A- | A+   12.10.2021 10.58
Qavun

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sunumu kapsamında konuşan TCMB Başkanı Sn. Şahap Kavcıoğlu, gıda ve ithalat fiyatlarındaki artış, yönetilen fiyatlardaki sıçrama ve kısıtlamaların gevşetilmesi nedeniyle talepteki gelişmeler gibi arz sorunlarının enflasyonu hızlandırdığını söyledi. Cari fazla verilmesi yönündeki beklentisini yineleyen Kavcıoğlu, Türkiye'nin 2021 cari açığının 15 – 17 milyar dolar arasında görüldüğünü söyledi.

Sunumda üzerinde durulan başlıklar ve bunlara kendi yorumlarımız;

·        Merkez Bankası, para politikasından etkilenebilecek talep faktörlerini, çekirdek enflasyon gelişmelerini ve arz şoklarını değerlendirerek geçen ay faiz indirimine gitti.

·        Dış talep koşullarının ve sıkı para politikasının cari işlemler dengesi üzerinde olumlu bir etkisi olmaktadır.

·        Öncü göstergeler ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte de güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Merkez Bankası’nın faiz indirimine perspektif oluşturan faktörlerin “enflasyon geçiciliği” ve “ticari krediler” üzerine yoğunlaştığı görülmektedir. Dolayısıyla, denklemin içine aslında büyüme perspektifi de dahil oldu diyebiliriz. Bu bakımdan, enflasyon artışının Merkez Bankası’nın faiz indirmesine engel teşkil etmeyecek olması kadar, çekirdek enflasyon perspektifinin de katı bir zemine sahip olmadığını düşünüyoruz. Söz konusu politika düzlemi, “erken parasal gevşeme” ve “ortodoks olmayan para politikası uygulaması” noktasında çekincelerimiz olmasına neden olmaktadır. Bu çekincelerimize dair para politikası yorumlarımıza bugün yayınlayacağımız “Tera Makro Bakış Ekim 2021” raporumuzda ayrıntılı yer verdik.

TCMB’nin yüksek enflasyona rağmen düşük faiz oranlarına dair yönlendirmesi TL’nin üzerindeki değer kaybı baskısını artırmaktadır. Finansal istikrar ve fiyat istikrarına dair risklerin (zayıf lira, artan enerji fiyatları nedeniyle yenilenen enflasyon endişeleri) yanında, aynı zamanda risk profilini etkileyen finans ve ekonomi dışı faktörler de (Kuzey Suriye'deki gerilimin artması) piyasa hareketleri açısından izlenmektedir. Globalde, ABD tahvil faizlerinin artış baskısı EM’lerde değişik katmanlarda hissedilecek bir piyasa baskısına işaret edebilir. Ancak TL hali hazırda 20 Mart 2021’den beri %25 değer kaybı ile EM standardının çok üzerinde bir aşınmaya maruz kalmıştır. Finansal riskler, fiyat istikrarı hedefine yardımcı olmayacak zayıflayan getiri profili ve iç faktörlerin global etkileri katmanlandırması gibi faktörlerin lira üzerindeki olumsuz etkileri devam ettirmesi beklenebilir. Bu açıdan, Merkez Bankası’nın diğer EM’lerden farklı bir profilde oluşturduğu patikasının daha fazla lira aşınması riskinin temelini oluşturabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Son Güncelleme: 12.10.2021 10:58
Merkez bankası  Kavcıoğlu  Plan bütçe komisyonu   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net