Tüccarın Öyküsü

Tüccarın Öyküsü
ÖYKÜLER A- | A+   02.02.2021 16.48
Qavun

Tüccarın Öyküsü

Bir zamanlar, bir sultan kendi ülkesinde yaşayan bir tüccara emaneten 60 altın verdi ve bu parayla karlı alışverişler yapmasını emretti. Hatta ona karlı ticaret yapabileceği bir şehri de tarif etti. Burada 60 atlınıyla yüzlerce, belki de binlerce altın kar edebilirdi. Şehrin sakinleri dürüst, namuslu ve çalışkan insanlardı. Padişah, diğer taraftan, tüccara başka bir şehrin adını vererek oraya kesinlikle gitmemesini emretti. Çünkü bu şehir kötülükleriyle, haram eğlenceleriyle, haydutlarıyla meşhurdu. İnsanları da yalancı, tembel ve güvenilmezdi.

Tüccar parayı alıp saraydan ayrıldıktan sonra yola çıktı. Seyahati sırasında bir yol ayırımına geldi. Yollardan birisi padişahın gitmesini ve karlı ticaretler yapmasını istediği namuslu şehre gidiyordu. Diğer yol ise cazibeli kötü şehre.

Adam, yasak şehre giden yola girdi. Ve önceleri tam bir bencillik ve gururla hareket etti. Para sanki kendisine aitmiş gibi bu parayla gösteriş yaptı. Emanet paranın büyük bir kısmını kötü şehirde kumara, eğlenceye ve zarar getiren işlere harcadı. Paranın bir kısmı da, gezmemesi gereken yollarda gezerken haydutlar ve eşkıyalar tarafından çalındı.

Tüccar söz konusu paranın emanet olduğunu; er geç padişahın huzuruna çıkarılıp hesaba çekileceğini aklına getirmedi. Çünkü ona bencillik, vurdumduymazlık hakim olmuştu.

Derken, kendisine emanet verilen paranın büyük bir hızla eridiğini, şimdiye dek değil kar etmek, üst üste zararlar ettiğini fark etti. Saraya dönüp hesap verme zamanı da gittikçe yaklaşıyordu. Bir gün utanç ve pişmanlık bütün benliğini sardı. Bir taraftan paranın bitiyor oluşu, bir taraftan suçluluk duygusu içindeki gurur ve aldanmışlığı aldı götürdü. O zaman, yanlış yerde yanlış işler yapmakta olduğunu daha iyi gördü.

Ve hemen asıl gitmesi gereken şehre doğru yola çıktı. Oraya ulaştığında cebinde henüz bitmemiş olan altınlarla güzel ticaretler yaptı. Harcadığı her kuruşu padişahın adına en güzel biçimde kullandı. Zaruri ihtiyaçları dışında kendisi için hemen hiç para harcamadı.

Artık vakit gelip de padişahın yanına, saraya dönmesine kısa bir süre kala, içinde hem tatlı bir huzur, hem de eski hatalarının affedilmesi ümidi hakim olmuştu...

 

Son Güncelleme: 02.02.2021 16:48
Öyküler  Rahmet öyküleri  Tüccarın öyküsü 
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi