Uzuvlarını Üretebilen Canlı Aksolotl nedir?

Uzuvlarını Üretebilen Canlı Aksolotl nedir?
HAYVANLAR ALEMİ A- | A+   20.12.2020 15.36
Qavun

Uzuvlarını Üretebilen Canlı Aksolotl nedir?

Bir çeşit akvaryumda yaşayan etçil ve sevimli hayvanlar olan Aksolotllar (Ambystoma mexicanum) kaplan semenderi grubuna ait Meksika semenderlerinin en tanınmış üyelerinden biridir.

Kelerler ve semenderlerle akraba olmalarına rağmen, bu türün larvaları metamorfoz geçiremezler. Bu sebepten yetişkinleri karada değil suda yaşarlar ve solungaçları vardır.

Aksolotllar 1,5 - 2 yaşlarında erişkin olurlar. Ortalama ömürleri 15 yıl olan bu sevimli hayvanın erişkinlerinin boyu 25 cm civarındadır. 30 cm'den uzununa pek rastlanmaz.

Akvaryumda bir aksolotol

Göz kapağı olmayan bu hayvanlar genellikle koyu kahve ve siyah renklerinde görülürken renksizlileri de bulunmaktadır.

Bu türün yaşam alanı asıl olarak Meksika Chalco Gölü ve Meksika'nın dağ gölleridir. Aksolotllar'ın yiyecek olarak satılması nesillerini tükenme riski ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Aksolotllar vücutlarının çeşitli parçalarını ve uzuvlarını yeniden üretebilme yeteneğine sahiptirler. Aynı zamanda kolay üreyebilirler ve embriyoları büyüktür. Bu sebeplerden bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılırlar.

Akvaryumda yaşayabilen bu canlılar birçok ülkede ev hayvanı olarak da yetiştirilmektedirler. Su sıcaklığının 10 derecenin altına düşmesiyle kış uykusuna yatarlar.

Son Güncelleme: 14.12.2021 20:02
Aksolotl  Axolotl  Etçil  Akvaryum  Akvaryum hayvanı  Meksika  Meksika dağ gölleri   
Qavun

YORUMLAR

yakındaki eczaneler nöbetçi

booked.net