Van Kedisi, Özellikleri, Karekteri

Van Kedisi, Özellikleri, Karekteri
HAYVANLAR ALEMİ A- | A+   20.12.2020 16.46
Qavun

Van Kedisi, Özellikleri, Karekteri

Türkiye’nin dünyaca ünlü kedi ırkı Van Kedisi, sahibi ile özel bir bağ kuruyor ve insanlarla birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanıyor. (Foto:pixabay.com)

Suya kendi isteğiyle giren ve bundan zevk alan Van Kedisi, diğer kedilerden bu ilginç özelliğiyle kendini ayırır. Kediler genel olarak farklı ortamlara uyum sağlamakta zorlanır ve değişimden hoşlanmazlar. Fakat Van Kedisi kısa bir sürede değişen ortama ayak uyduracaktır.

Van halkı tarafından, ”Pişik” diye de adlandırılan Van kedisi; fare, haşere avcılığı dışında, Van Kedisi karakteri itibariyle de yöre halkının bahçesinde, evinde ve gönlünde taht sahibi olmuştur. Cana yakın tavırlarıyla sevilerek bakılan evcil bir hayvan haline gelmiştir.

Tarihçesi:
Van kedisinin kökenleri, isminden de anlaşılabileceği gibi Van’dan gelmekte. Van bölgesinde doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan Van kedilerinin tarihi net olarak bilinmiyor. Çok eski dönemlere dayanan bir geçmişi olduğu düşünülen Van kedisi, bölgenin soğuk iklimine uyum sağlamak ve kendilerini soğuktan korumak amacıyla oldukça sık ve güçlü bir kürk geliştirmiş.

Efsanelerde Nuh’un gemisinde bulunduğundan bahsedilen Van kedileri oldukça ilginç inanışlar ortaya çıkmasına neden oluyor. Normal şartlarda beyaz olduğu düşünülen kürkü, Yahudi efsanelerine göre, ilahi bir dokunuş nedeniyle sararıyor. Aynı inanç İslamiyet’te de görülmekte.

Van kedileri uluslararası kuruluşlar tarafından ilk kez 1970 yılında tanındı. Tüm kuruluşlar tarafından tanınması 1988 yılını bulan Van kedisi, Türkiye’de milli hazine olarak değerlendirilmekte.

Van Kedisi Vücut Yapısı ve Gözleri
Van Kedisi vücut yapısı itibariyle; uzun boylu, kaslı ve güçlüdür. Burnu orta büyüklükte olan Van Kedisinin, kulakları büyük ve geniş yapıdadır. Yüz yapısı hafif yuvarlaktır.

Beyaz tüyleri olan Van Kedisinin; başında ve kuyruğunda sarı-kahve ve daha koyu tonlarda tüyler olabilir ve kuyruğu tilki kuyruğu gibi kabarık şekildedir.

Ağırlığı – Boyutları
Van kedilerinin ağırlıkları 4.5 ile 8 kilogram arasında değişmekte.

Yaşam Süresi
Bu ırkın ortalama yaşam süresi 12 ile 17 yıl arasında.

Karakteri
Van kedileri oldukça sosyal bir karaktere sahip. Ev içerisinde yaşamaya çok uygun olan bu ırk, sahiplenen kişiler arasından bir veya ikisini favori olarak belirleme eğilimine sahip. Favori olarak belirlediği kişiler ile sürekli birlikte olmak isteyen ve özellikle geceleri yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan Van kedileri, ilginç karakterleri ile sahiplerine farklı bir deneyim yaşatıyor.

Fazlasıyla zeki olan Van kedileri kolayca eğitilebiliyor. Farklı oyunları çok kolay bir şekilde öğrenme yetenekleri sayesinde, köpeklere öğrettiğiniz her şeyi biraz çaba ile Van kedilerine öğretebilirsiniz.

Doğal bir yüzücü olan bu ırk su ile oynamaktan çok hoşlanıyor. Çeşmeleri açmayı öğrenebilen ve açık bulduğu yer su dolu yere atlayan Van kedilerini kontrol altında tutmanızda fayda var.

Van kedileri özgürlüklerine oldukça düşkün. Kısıtlanmaktan veya istenmediği zaman kucakta dolaştırılmaktan hiç hoşlanmıyor. Irkın karakteristik özelliklerinden biri olan burunları, kızdıklarında pembeden daha kızıl bir renge dönüyor. Bu durumlarda kedinizi rahat bırakmanızda fayda var.

Bakımı
Van kedilerinin kürkü uzun olsa da taraması oldukça kolay. Haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Yaşlı kedilerde tüyler daha yoğun olduğu için daha fazla taramaya ihtiyaç duyulabilir.

Çok sevilen ve bakılan saf kan Van Kedisinin, bugün nesli tükenmekle karşı karşıya kalmış, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından üretimi ve yetiştiriciliği yapılarak türü koruma altına alınmıştır.

Van halkı tarafından da çok sevilen ve korunan Van Kedileri, Van yöre halkının evlerinde, dükkanlarında ve sokaklarında özgürce dolaşırlar ve değer görürler.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi
Van kedileri çocuklarla çok iyi anlaşıyor. Aynı şekilde kendine tehdit oluşturmayan köpeklerle de iyi vakit geçirmekte.

Diğer kedilerle birlikte yaşarken genellikle kendi ırkından kedilerle anlaşabilen Van kedileri, düzgün tanıştırıldığı sürece her kedi ırkıyla yaşayabiliyor.

Kaynak: https://www.miyhav.com/kedi/kedi-cinsleri/van-kedisi

Son Güncelleme: 16.08.2021 21:25
Van  Van kedisi  Van gölü  Kedi  Kedi çeşitleri  Van kedisi gözleri  Özellikleri  Karekteri   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler