Yapı Kredi Yayınları Orhan Pamuk'un Eseri 'Veba Geceleri' adlı romanı hakkında basın duyurusu yayınladı

Yapı Kredi Yayınları Orhan Pamuk'un Eseri 'Veba Geceleri' adlı romanı hakkında basın duyurusu yayınladı
KİTAP A- | A+   11.11.2021 20.05
Qavun

Yazar Orhan Pamuk'un eseri 'Veba Geceleri' adlı romanında “Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret ettiği” gerekçesiyle yeniden soruşturma açılması nedeniyle Yapı Kredi Yayınları basın duyurusu yayınladı.

Yapı Kredi Yayınlarının yayınlamış olduğu basın duyurusunun tam metni aşağıdaki gibidir. 

"Kamuoyuna duyuru

Orhan Pamuk’un yayınevimiz tarafından yayımlanan Veba Geceleri romanında “Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret ettiği” gerekçesiyle yeniden soruşturma açılması kararını kaygı ve üzüntüyle karşıladık.

Ülkemize Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran ve yayıncısı olmaktan gurur duyduğumuz Orhan Pamuk’un Veba Geceleri isimli romanı, Mart 2021’de yayımlanmış ve okurlardan büyük ilgi görmüştür. Romanın yayımı ile birlikte, romanda Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar gündeme gelmiş ve Orhan Pamuk aşağıda yer alan açıklamayla iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etmiştir:

Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri'nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır."

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık olarak, her zaman olduğu gibi, sanatın, sanatçının ve yaratıcılığın yanında olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz.

Saygılarımızla"

Son Güncelleme: 11.11.2021 20:06
Yapı kredi yayınları  Orhan pamuk  Veba geceleri  Basın duyurusu   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler