Yapı Kredi Yayınları Son Çıkan Kitapları

Yapı Kredi Yayınları Son Çıkan Kitapları
KİTAP A- | A+   24.03.2022 19.25
Qavun

SON İBLİS

Image

Yidiş dilinin en büyük yazarı, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Isaac Bashevis Singer’ın toplu öyküleri üç ciltte bir araya geliyor.

Singer’ın Amerika’ya göç etmeden önce yaşadığı Varşova’da ve Polonya’nın küçük Yahudi yerleşimlerinde geçen, halk hikâyelerinden ve Musevi mistisizminden beslenen öykülerin ağırlıklı yer tuttuğu birinci ciltte, İngilizce çevirisiyle Singer’ı üne kavuşturmuş olan “Budala Gimpel”in yanı sıra, “Çarşı Caddesi’nin Spinozası”, “Taibele ve İblisi”, “Yeşiva Öğrencisi Yentl” gibi, yazarın en ünlü öykülerinden bazıları yer alıyor.

Öykü türünün büyük ustalarından Singer’ın gerçekçilikle olağanüstüyü, yerelle evrenseli iç içe geçiren bu küçük başyapıtlarında, yok edilmiş bir kültür bütün zenginliğiyle yaşamaya devam ediyor.

“Singer’ın hikâye anlatıcılığının berrak karmaşıklığı hâlâ şaşırtıcı; halk hikâyelerinden çıkma mistisizmle şehre özgü kozmopolitliği, ironik mizahla trajik kaderciliği harmanlayışı hayrete düşürme hünerini korurken, sürgün ve asimilasyon hakkındaki öyküleri etkisini bugün de sürdürüyor.”  -The Boston Globe

“Isaac Bashevis Singer’ın parıltılı, muhteşem öyküleri hayret duygusuyla minnettarlıkla, mizahla, ironiyle ve hem tenin hem de ruhun hazlarını yüceltmeyi başaran alaycı bir erotizmle doludur.” - Jonathan Yardley, The Washington Post Book World

Son İblis - Toplu Öyküler 1
Yazar: Isaac Bashevis Singer

Çeviren: Aslı Biçen

Editör: Darmin Hadzibegoviç / Ayça Sabuncuoğlu

Sayfa: 232

Fiyat: 46 TL (KDV’den muaftır.) 

YKY Modern Klasikler / Öykü

  LAYTMOTİF

laytmotif_fahri gulluoglu

Fahri Güllüoğlu’nun beşinci şiir kitabı Laytmotif şiir-dışı kabul edileni şiirin gözünden okuyan, şiir-düzyazı arasında çizilen sınırı ortadan kaldıran üç kitabın birleşmesinden oluşuyor: “Kronoskopi”, “Sessiz Düzeltmeler”, “Logos”. Şiirde dile gelen hakikatin kırılganlığını bilen ve hakiki şiirin silinmiş şiir olduğu bilgisiyle; anlatıdan monologa, günlükten senaryoya, mektuptan mesele, manifestodan soruşturmaya, diyalogdan masala farklı türleri katederek kendini sınayan organik bir şiir bu.

Laytmotif nasıl yaşamalı/nasıl yazmalı meselesi üstüne yalın bir dilin imkânlarıyla düşünürken müziğin prensiplerine bağlı felsefi düşünceden ödün vermeyen; burada, bu zamanda yaşayan bir bilincin ve gövdenin kayıtlarından oluşan bir “hayat kitabı”.

Kitaptan:

ÖNYARGI ATLASI

dünya bir hapishane mi, dedim, hayat zindan değil, dedi, insan sıkıştığında, sıkışmışlıkla kendini fazla önemser, kendini önemsediğinde hayatı unutur, hayat hiç kimseyi önemsemez, akar, zaman bir yön değil, boyuttur, insan gözleri görmeyince her şeyi gördüğünü sanır, görme yetisini yitirmiş olsa, kendini, başkasını daha iyi görürdü insan, ışık hep baştan çıkartıcıdır, ışık, baktıkça, yansıttıklarıyla aldatır, dedi, bir sorunla karşılaştığında, sorun tek başına zifiri karanlıkla sarabilir zihnini, çözüm nedir diye sorarsan, bilmiyorum, sana akıl veremem, onu sen bulacaksın, kendine ait bir yol, ışığı da karanlığı da eş derecede sevebilen, hoş gören, hor görmeyen, onlara göre uyum arayan bir yürüyüş, sadece, uçmadan, uçacaksan da bunu hedeflemeden, ne hesaplı ne büsbütün kayıtsız, duyularımızdan başka bir şeyimiz yok, duyum sanatı, dedi, evet, duyum sanatı, dedim, başka sanatları hiç mi hiç umursamayan duyum sanatı, öğüt verilebilseydi, başkası karanlıkta kaldığında eline küçük bir kılavuz tutuşturabilmek gibi, bu gerçekçi olmazdı, dedim, bugün böyle düşünebilir kişi, o düşünce sadece o günün düşüncesi, duyumu olabilir, bir yıldız gibi, o gün ışığı parlak, o gün çok yakın, başka gün uzak, seçilmeyebilir, insan dünya döndükçe başkalaşabilir, asıl öğüt vermek karanlık bir fikir değil midir, öğüt verirsen aynı kalmayı vaat ediyorsun demektir, bilemezsin, bilemem, bilemeyiz, dedim, bilemeyiz, dedi, ama gençsin, her şeyi yapabilirsin, her şey mümkün, kılavuz arıyorsan, mutlaka bir kılavuz bulmaksa dert, dert etme, insan bir köre eşlik eden ikinci gibi hayal edebilirse kendini, karanlıkta kaldığında ne yapması gerektiğini de hayal edebilir, ne gördükleriyle ne görmedikleriyle, ne seçebildikleriyle ne seçemedikleriyle yetinmeyi bilen insana güvenme, kendinle bir kör gibi, kendinle bir kılavuz gibi yürüyebilmeyi öğrenmeli, insan hayallerini kimseyle kirletmemeli, yürüdükçe, kendine eşlik eden bir kör gibi yolu göze alabilmeli, dedi

Laytmotif
Yazar: Fahri Güllüoğlu

Editör: Darmin Hadzibegoviç

Sayfa: 128

Fiyat: 48 TL (KDV’den muaftır.) 

YKY Şiir / Kare Şiir

 BEKÇİ AMOS OTOBÜSÜ KAÇIRIYOR

bekçi amos kapak karton-1Hayvanat Bahçesi’nin düşünceli ve dakik bekçisi Amos McGee geri döndü!

Amos, arkadaşları için bir gezinti düzenlemek istiyordu. O gece heyecandan uyuyamadı. Sabah uyandığındaysa kahvaltı masasında uyuyakaldı ve otobüsü kaçırdı. İşe vardığında çoktan geç kalmıştı bile. O gün gezintiye çıkmak için zaman kalacak mıydı?

Neyse ki Amos’un arkadaşları hep yanında ve ona yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmaya hazırlar!

Sevilen yazar Philip C. Stead ile ödüllü illüstratör Erin E. Stead’in klasikleşen kitapları Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün’ün ardından sımsıcacık bir hikâye daha.

 

Bekçi Amos Otobüsü Kaçırıyor
Yazar: Philip C. Stead

Resimleyen: Erin E. Stead

Çeviren: Esin Uslu

Editör: Hazel Bilgen

Sayfa: 52

Fiyat: 42 TL (KDV’den muaftır.) 

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Öykü (3-8 Yaş)

 

 

Son Güncelleme: 24.03.2022 19:25
Yapi kredi yayınları  Laytmotif  Son i̇blis  Bekçi amos   
Qavun

YORUMLAR

booked.net