YDS Nedir? YDS Ne İşe Yarar. Ne Zaman Yapılır.

YDS Nedir? YDS Ne İşe Yarar. Ne Zaman Yapılır.
ANAHTAR BİLGİLER A- | A+   12.03.2021 18.40
Qavun

YDS Nedir? YDS Ne İşe Yarar. Ne Zaman Yapılır.

YDS Nedir? e-YDS Nedir?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır.

YDS ile e-YDS arasındaki Fark Nedir?
YDS ile e-YDS arasındaki tek fark; e-YDS'nin bilgisayar üzerinden yapılmasıdır. Sınav soruları, sınav süresi, sonuçların geçerlilik durumu vs. gibi tüm konularda her iki sınav da tamamen aynıdır.

YDS ile e-YDS Sınavlarına Kimler Başvurabilir?
Bu sınava; KPSS lise adayları, KPSS önlisans adayları, üniversite 3 veya 4'üncü sınıfta okuyanlar, KPSS lisans adayları, KPSS A grubu adayları, kamu personelleri, yüksek lisans adayları, araştırma görevlisi olmak isteyenler, doktora adayları, doçent adayları, sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak olanlar, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık yapmak isteyenler, yurt dışında bir yükseköğretim programını bitiren ve denklik almak isteyenler başvurabilirler.

YDS ile e-YDS Puanları Nerede Kullanılır?
YDS puanı yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavlarında başta olmak üzere; KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanırken, yurt dışı üniversitelerde okuyup Türkiye'de denklik alınırken; memuriyette dil tazminatı alınırken YDS / e-YDS sonuçları kullanılmaktadır.

YDS / e-YDS puanının geçerlilik süresi ne kadardır?
Akademik kadrolara başvurmak isteyen adaylar için YDS / e-YDS puanlarının herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Sınav sonuçlarını istedikleri zaman kullanabilirler. YDS / e-YDS puanlarını dil tazminatı için kullanmak isteyenler için puanlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak OSYM mevzuatında kurumlara sınavların geçerlilik süresini belirleme yetkisi verilmiştir. Dolayısıyla başvuru yapılacak kurumun kabul ettiği geçerlilik süresi ayrıca öğrenilmelidir.

YDS yılda kaç kez yapılır?
YDS, Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılır.

YDS nerelerde yapılır?
YDS, büyük şehirlerin tamamında yapılır. Diğer illerde gelen talepler doğrultusunda yeni sınav merkezleri oluşturulabilir.

YDS'ye ne sıklıkla girilebilir?
Bir aday bir dönemde sadece bir yabancı dilden sınava girebilir. Yani bir aday yılda iki kez YDS'ye girebilmektedir.

YDS ücretleri ne kadardır? Nasıl Yatırılır?
YDS'ye katılım bedeli; sınav ücreti 90 TL, başvuru hizmeti bedeli de 5 TL olmak üzere toplam 95 TL'dir.

Sınav ücreti ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılır. Ayrıca bankaya giderek veya internet bankacılığı yoluyla da sınav ücreti yatırılabilir.

YDS'ye geç başvuru yapılabilir mi?
Evet, yapılabilir. ÖSYM, normal başvuru süresini kaçıran adaylar için tekrar sınava başvuru hakkı tanımaktadır. Buna geç başvuru adı verilir ve geç başvuru ücreti 135 TL'dir.

YDS başvurusu nasıl yapılır?
YDS başvuruları https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

Son Güncelleme: 19.04.2022 21:08
Ösym  Yds  Ne i̇şe yarar  Ne zaman yapılır   
Qavun

YORUMLAR

booked.net

 

Trend Haberler