YKY - 100. Yılında Cumhuriyetin Popüler Kültür Tarihi İkinci Cildi Çıktı

YKY - 100. Yılında Cumhuriyetin Popüler Kültür Tarihi İkinci Cildi Çıktı
KİTAP A- | A+   07.01.2022 17.58
Qavun

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ve üç ciltte tamamlanacak 100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası’nın ikinci cildi 1950-1980 arasının izlerini sürüyor. Derya Bengi ile Erdir Zat’ın birlikte kaleme aldığı kitap, Türkiye’de çok partili demokrasi deneyiminin ilk 30 yılından, bir yapboz tarihinin kıyılarından sesleniyor.

Kitabın adı “Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar” şarkısındaki bir dizeden, “Bir haykırsam belki duyulur sesim”den geliyor. Şarkıda yeryüzünde yıldızlar kadar yalnız diye tasvir edilen bu insanlar kimlerdi? Yaşadıkları çağ onları nasıl etkiledi, neye benzetti? “Belki Duyulur Sesim” Adnan Menderes’li, Süleyman Demirel’li ve Bülent Ecevit’li yıllara, askerî müdahalelere, Amerikan yardımlarına, “Yanki Go Home” sloganlarına, hızla yayılan gecekondulara, azalan azınlıklara, kılık kıyafetlere, tiryakiliklere, meydanlara ve evlere gazete sütunlarının, dergilerin, Meclis tutanaklarının, mektupların, hatıratların, romanların, filmlerin ve şarkıların penceresinden bakıyor.

Siyasetin temel tartışmalarının geçirdiği evrimi, gündelik hayatın küçük zevk ve alışkanlıklarındaki değişimi, eğlence hayatında, yeme içme kültüründe, tatil anlayışında, sporda nelerin başlayıp nelerin bittiğini, geçmişten alınan mirasla bugüne bırakılanlar arasındaki dengeyi araştırıyor.

100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası –2 (1950 – 1980)

“Belki Duyulur Sesim”
Yazar: Derya Bengi – Erdir Zat
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 396,
 Fiyat: 200 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Özel Dizi / Cumhuriyet Tarihi

Son Güncelleme: 07.01.2022 17:58
Yky  Belki duyulur sesim  Yapı kredi yayınları  Cumhuriyetin kültür haritası   
Qavun

YORUMLAR

booked.net